poniedziałek, 20 marca 2023 08:00

Rower triathlonowy i szosowy - czy to te same rowery?

Autor Artykuł sponsorowany
Rower triathlonowy i szosowy - czy to te same rowery?

Na pierwszy rzut oka rowery triathlonowe i szosowe wyglądają podobnie. Oba typy jednośladów posiadają wąskie opony, wyprofilowaną ramę i opływowy kształt. Dla osoby niezaznajomionej w temacie różnice pozostaną w zasadzie niewidoczne. Dla osób aktywnie trenujących triathlon i kolarstwo różnice będą z kolei znaczące. Chodzi nie tylko o zastosowanie pojazdów, ale przede wszystkim o cechy techniczne. W niniejszym artykule tłumaczymy, dlaczego rowery szosowe to coś innego niż jednoślady do triathlonu.

Rower dla początkującego triathlonisty - czy może być szosowy?

Rower triathlonowy to specjalistyczna odmiana roweru szosowego, która została stworzona z myślą o udziale w trójboju. Rower triathlonowy ma zwykle bardziej płaską geometrię ramy, bardziej aerodynamiczną kierownicę i często posiada również specjalne koła, które umożliwiają osiąganie większych prędkości przy mniejszym wysiłku. Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi typami jednośladów jest geometria ramy. W przypadku pojazdów dedykowanych dla triathlonu zastosowano inne parametry nachylenia rury siodłowej.

Występuje również zmienna budowa ramy, która pozwala niemal położyć się na kierownicy podczas pedałowania. Specjalna konstrukcja roweru pozwala przyjąć bardziej aerodynamiczny kształt sylwetki. To także duże ułatwienie, jeśli chodzi o proces przechodzenia z jazdy na rowerze w bieg. Rower triathlonowy jest idealnym wyborem dla triathlonistów, którzy chcą jak najszybciej pokonać dany odcinek jazdy na rowerze.

Pozostałe różnice - rower szosowy i triathlonowy

Według specjalistów kontrola nad rowerem triathlonowym jest nieco bardziej wymagająca, niż w przypadku szosówki. To zaś powoduje, że standardowym rowerem szosowym można obierać zupełnie inne, trudniejsze trasy. Szosówka, choć jest bardzo szybka i dynamiczna, nie jest przeznaczona wyłącznie do pokonywania krótkich oraz intensywnych dystansów. Rowery szosowe są bardzo lekkie, co umożliwia osiąganie dużych prędkości i pokonywanie długich tras w bardzo efektywny sposób. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą uczestniczyć w wyścigach szosowych lub prowadzić intensywną treningową jazdę na drogach.

Dla osób specjalizujących się w triathlonie lepszym wyborem będzie czasówka, w której można przyjąć bardzo opływową sylwetkę i pokonać dany odcinek w maksymalnie krótkim czasie. Warto zaznaczyć, że rower triatholonowy jest mniej sterowny i generalnie powinien być wykorzystywany wyłącznie na trasach trójboju. Szosówką z kolei można bezproblemowo poruszać się w ruchu miejskim, w którym występuje określone natężenie ruchu oraz duża ilość zakrętów.

Rower triathlonowy i szosowy - podsumowanie

Rowery triathlonowe i szosowe posiadają wiele punktów stycznych, choć to szosówki są jednośladami bardziej uniwersalnymi. Wybór poszczególnego typu pojazdu będzie uzależniony od tego, czy stawiamy bardziej na kolarstwo, czy też przygotowujemy się do startów triathlonowych. Dla osób początkujących różnice nie muszą być aż tak bardzo zauważalne. Zazwyczaj rower triathlonowy jest wybierany jako druga opcja dla osób, które mają już pewne doświadczenie w kierowaniu rowerami szosowymi.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka