niedziela, 7 kwietnia 2019 20:52

Rozmowy ostatniej szansy nic nie dały. Nauczyciele zaczynają bezterminowy strajk!

Autor (red)
Rozmowy ostatniej szansy nic nie dały. Nauczyciele zaczynają bezterminowy strajk!

Mimo, że negocjacje trwały ponad trzy godziny, do porozumienia pomiędzy rządem, a centralami związkowymi zawodowymi nie doszło. 8 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się strajk nauczycieli.

Beata Szydło po wyjściu z Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie, gdzie prowadzono rozmowy poinformowała, że dwie centrale związkowe odrzuciły propozycje, a jedna je przyjęła. Szybko wyjaśniło się, że na zaproponowane przez stronę rządową warunki nie zgodziły się Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Przyjęła je oświatowa Solidarność. "Rząd podpisał z „Solidarnością” porozumienie, zakładające wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli." - poinformowała wicepremier Beata Szydło.

Rząd podpisał z „Solidarnością” porozumienie, zakładające wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. To wyraz odpowiedzialności za polską szkołę. Pozostałe centrale. w tym ZNP, porozumienie odrzuciły. Jeżeli zechcą dołączyć do porozumienia - zapraszamy.— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 7 kwietnia 2019

„Od 8.04 zaczynamy strajk” – napisał na twitterze prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - Propozycje rządowe są nie do przyjęcia, bo są nieadekwatne do oczekiwań nauczycieli. Jest przepaść finansowa między tym, co rząd proponuje, a oczekiwaniami pracowników oświaty - dodał  Sławomir Broniarz po wyjściu z Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ . Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!!— Sławomir Broniarz (@Broniarz) 7 kwietnia 2019

Oznacza to tyle, że od poniedziałku nauczyciele będą obecni w szkołach, ale nie będą prowadzić lekcji ani opiekować się uczniami. Wszyscy uczestniczący w strajku nauczyciele nie będą też brać udziału w przeprowadzaniu egzaminów gimnazjalnych i ósmych klas, które mają odbyć się w kwietniu. Czy się odbędą? W tej chwili nie wiadomo. Prowadzone są na ten temat rozmowy z przedstawicielami okręgowych komisji egzaminacyjnych i kuratorami oświaty.

Edukacja - najnowsze informacje