piątek, 24 maja 2024 10:48

Rusza montaż nowych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. Będą miały m.in. podgrzewane poręcze

Autor Patryk Trzaska
Rusza montaż nowych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. Będą miały m.in. podgrzewane poręcze

Z poniedziałku, 27 maja na wtorek, 28 maja rozpocznie się montaż schodów ruchomych przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. Ich poprzednia wersja stała się jedną z wizytówek Krakowa w mało pozytywnym tego słowa znaczenia. Nowe schody mają posiadać zadaszenie, podgrzewane poręcze oraz działać w trybie pełzania.

Ruchome schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie miały pomóc ludziom z bagażami czy zakupami bez zbędnego dźwigania dostać się na górę. Niestety, przez lata schody były jednak nieruchome, a złośliwi twierdzili, że w ogóle nie pamiętają, aby one działały.

Sprawa ciągnie się on wielu lat, jednak zyskała na popularności, kiedy w stolicy Małopolski spadło kilkanaście centymetrów. Schody zostały całkowicie zasypane przez biały puch i oblodzone. "Tyle lat ich nie naprawili, teraz jak spadł śnieg, to już można postawić krzyżyk na tym." – pisała wtedy jedna z Internautek. "Może moje wnuki z nich skorzystają" – napisała inna.

Absurd sytuacji był tak ogromny, że dochodziło do sytuacji, w której pojawili się turyści robiący sobie zdjęcie w okolicy zamkniętych schodów. Na pytanie, skąd pomysł na fotografię w akurat tym miejscu odpowiedzieli, że to już jeden z symboli Krakowa.

Sytuacja zmieniła się na początku lutego 2024 roku, kiedy to zdemontowano (nie)ruchome schody. Był to pierwszy etap prac modernizacyjnych, których zwieńczeniem ma być oddanie do użytku nowych schodów w sierpniu tego roku.

Schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym będą ruchome?

W nocy z poniedziałku, 27 maja na wtorek, 28 maja rozpocznie się montaż schodów ruchomych przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. W kolejnym etapie nowa instalacja zyska zadaszenie. Całość inwestycji zakończy się w sierpniu.

Nowe schody ruchome znajdują się już w magazynie wykonawcy w Krakowie. Po ich zamontowaniu rozpocznie się montaż stalowej konstrukcji zadaszenia. Jak zapowiada miasto, w dalszej kolejności montowane będzie wypełnienie szklane konstrukcji zadaszenia. Schody mają mieć podgrzewane poręcze oraz będą działać w trybie pełzania.

Fot. ZDMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka