środa, 6 kwietnia 2022 12:04

Samorządowcy na spotkaniu unijną komisarz: Potrzeba dodatkowego wsparcia dla Polski

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy na spotkaniu unijną komisarz: Potrzeba dodatkowego wsparcia dla Polski

Pilne uruchomienie dodatkowych funduszy europejskich na programy integracyjne, edukację i mieszkania dla uchodźców, wprowadzenie dodatkowej tarczy europejskiej na złagodzenie skutków koniecznego do wprowadzenia embarga wobec Rosji i podwojenia funduszu transformacji energetycznej dla Polski i państw ze wschodniej granicy UE - to postulaty samorządowców z Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski. Przedstawiciele Ruchu spotkali się dziś w Rzeszowie z Komisarz UE ds. Spójności i Reform Elisą Ferreirą. Małopolskę reprezentował na spotkaniu burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski spotkali się dziś z Komisarz UE ds. Spójności i Reform Elisą Ferreirą. Nadzwyczajne Spotkanie Komitetu Regionów w Rzeszowie rozpoczęło się minutą ciszy. Wzięła w nim udział goszcząca w Polsce Komisarz UE ds Spójności i Reform Elisa Ferreira.

Spotkanie zainicjowali członkowie Komitetu Regionów: przewodniczącą grupy roboczej ds. relacji z Ukrainą Aleksandra Dulkiewicz, szefa Europejskiej Partii Ludowej Olgierd Geblewicz, szef Związku Gmin Wiejskich RP Krzysztof Iwaniuk, Hanna Zdanowska, Marek Woźniak oraz zarząd Ruch Samorządowego Tak Dla Polski: Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka i Arkadiusz Chęciński.

Gospodarzami spotkania byli Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa i Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

Przedstawiciele Ruchu Samorządowego Tak dla Polski przedstawili komisarz skalę wyzwań, które stoją przed samorządami, która muszą zadbać o bezpieczeństwo, mieszkanie, edukację i pracę dla już prawie 3 milionów osób zmuszonych do ucieczki przed rosyjską wojną.

Na podstawie raportu „31 Dni Wojny” burmistrzowie przekazali swoje postulaty Komisji Europejskiej. Oczekują pilnego uruchomienie dodatkowych funduszy europejskich na programy integracyjne, nowe szkoły, żłobki i budownictwo mieszkaniowe. Samorządowcy widzą też konieczność uruchomienia dodatkowej tarczy europejskiej na złagodzenie skutków koniecznego do wprowadzenia embarga wobec Rosji. "Po 42 dniach wojny oraz aktach ludobójstwa w Mariupolu i Buczy chyba żaden obywatel Europy nie ma wątpliwości że zaprzestania handlu z mordercami jest jedyną możliwą decyzją, jaką możemy jako Europejczycy podjąć. Konieczny jest jednak pilny pakiet wsparcia dla branż, którym taka decyzja naruszy fundamenty codziennego działania" - ocenili samorządowcy w poście na Facebooku.

Minutą ciszy rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie European Committee of the Regions w Rzeszowie z udziałem Komisarz UE...

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Środa, 6 kwietnia 2022

Domagają się też podwojenia funduszu transformacji energetycznej dla Polski i państw ze wschodniej granicy UE.

Wcześniej komisarz Elisa Ferreira wraz z przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younousem Omarjee spotkała się na przejściu granicznym w Korczowej na Podkarpaciu z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą oraz wojewodą podkarpacką Ewą Leniart.

Celem wizyty było przedyskutowanie możliwości wykorzystania funduszy UE na niezbędne działania związane z pobytem w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekają z kraju w związku z wojną prowadzoną przez Rosję.

fot. Fb. Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje