wtorek, 9 października 2018 08:37

Sanktuarium św. Jakuba przy via Regia w Brzesku

Autor Manuel Langer
Sanktuarium św. Jakuba przy via Regia w Brzesku

6 października 2018 roku stał się dniem historycznym dla parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Dekretem ustanowionym przez biskupa Andrzeja Jeża została podniesiona ona godności diecezjalnego sanktuarium pw. św. Jakuba Apostoła Starszego przy Via Regia w Brzesku.

Podczas mszy św. odprawianej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, ks. Krzysztof Orzeł – diecezjalny duszpasterz Biura Pielgrzymkowego Turystyki i Sanktuarium odczytał dekret o ustanowieniu sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego, przy drodze Via Regia. Na jego mocy kustoszem ustanowiony został każdorazowy proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, a jako pierwszy funkcję tę pełnić będzie ks. Józef Drabik.

Będzie to miejsce szczególne, bo tu parafianie, mieszkańcy Brzeska, okolicznych miejscowości, a przede wszystkim pielgrzymi, będą umacniać się w swoim codziennym byciu w drodze oraz w pielgrzymowaniu do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

W uroczystej homilii biskup tarnowski powiedział, że dzisiaj przeżywamy wielką radość z utworzenia sanktuarium św. Jakuba Apostoła, przy drodze Via Regia w Brzesku i stajemy się trzecim sanktuarium świata pod wezwaniem tego świętego, jest to uroczyste dopełnienie Jego kultu.

W uroczystościach uczestniczyli kapłani z dekanatu brzeskiego, delegacje bractw jakubowych, przyjaciół dróg św. Jakuba, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Wawryką wraz z małżonką, powiatu, Cechu Rzemiosł Różnych, Izb Rzemieślniczych oraz przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorców diecezji tarnowskiej, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, parafianie i pielgrzymi.

Podczas mszy burmistrz miasta Brzeska wraz z małżonką, w imieniu samorządu przekazał na ręce biskupa kielich mszalny. Kapituła Medalu św.

Info/foto: UMB

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka