poniedziałek, 27 grudnia 2021 08:11

Schodołazy, czyli jak pokonać schody na wózku inwalidzkim

Autor Artykuł sponsorowany
Schodołazy, czyli jak pokonać schody na wózku inwalidzkim

Przemieszczanie się osób niepełnosprawnych po schodach jest bardzo problematyczne – zarówno dla samych użytkowników wózka inwalidzkiego, jak i dla opiekunów. Z pomocą przychodzą schodołazy – specjalistyczne transportery pozwalające na sprawne i w pełni bezpieczne pokonanie różnego typu schodów.

Schodołaz w walce z barierami architektonicznymi

Konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim wiąże się z szeregiem najróżniejszych ograniczeń. Pokonywanie schodów jest jednym ze szczególnie uciążliwych. O ile w budynkach użyteczności publicznej coraz częściej montowane są platformy ułatwiające dostanie się na piętro, mieszkańcy wielokondygnacyjnych domów czy bloków i kamienic pozbawionych windy często są całkowicie zależni od osób trzecich. Ta zwykle sprowadza się do mozolnego znoszenia i wznoszenia niepełnosprawnego z powrotem, co jest nie tylko niewygodne i wymagające sporego wysiłku, ale także niebezpieczne.

Schodołaz eliminuje ten problem. Sprzęt pozwala sprawnie pokonywać schody przy znacznie mniejszym zaangażowaniu bliskiego lub wręcz bez jego udziału. Odpowiednio dobrany staje się ogromnym wsparciem w opiece nad osobą niepełnosprawną, a jej samej pozwala zyskać większą swobodę.

Rodzaje schodołazów dla niepełnosprawnych

Zależnie od mechanizmu działania wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń – schodołazy kroczące i gąsienicowe.

Schodołaz kroczący pracuje na zasadzie wykonywania „kroków” – specjalistyczny system jezdny umożliwia pokonywanie stopnia po stopniu. Ze względu na kompaktowe rozmiary szczególnie dobrze sprawdza się na wąskich schodach, choć można używać go właściwie wszędzie – nawet na schodach krętych i stromych. Urządzenie jest stabilizowane przez osobę prowadzącą, zatem część ciężaru „pasażera” spoczywa na jej ramionach. Trzeba mieć tego świadomość, jeśli operatorem schodołazu ma być osoba starsza.

schodołazy

Schodołaz gąsienicowy porusza się w nieco inny sposób. Jest on wyposażony w plastikowe gąsienice, które płynnie najeżdżają na kolejne stopnie, równomiernie rozkładając ciężar osoby przewożonej. Co istotne, nie jest tu konieczne zaangażowanie osoby trzeciej. Po przyłączeniu sprzętu do wózka, jego użytkownik może samodzielnie pokonać schody, obsługując schodołaz przyciskami „góra-dół” umieszczonymi na rączkach. Ze względu na większe gabaryty sprzęt tego typu lepiej sprawdza się na szerokich schodach o stosunkowo niewielkim kącie nachylenia i szerokich spocznikach.

Schodołaz – kupić czy wypożyczyć?

Cena schodołazu jest, niestety, dość wysoka, sięga nawet 20 tysięcy złotych, przy czym nie można liczyć na dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowa. Osoby spełniające ściśle określone kryteria dochodowe mogą co prawda ubiegać się o wsparcie z PFRON-u, jednak wystarczy w niewielkim stopniu przekroczyć próg, by stracić na nie szanse.

Dobrym rozwiązaniem może być wynajem schodołazu. Renomowane wypożyczalnie sprzętów medycznych, takie jak BRANDvital, oferują w pełni sprawne, regularnie serwisowane urządzenia uznanych producentów. Są one udostępniane w wygodnym systemie płatności miesięcznych. Skorzystanie z usług zaufanej wypożyczalni to także doskonała alternatywa dla zakupu używanego sprzętu, który może nie być w pełni sprawny, co zagraża bezpieczeństwu użytkownika.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka