czwartek, 13 czerwca 2019 12:26

Ścieżka edukacyjna w kompleksie leśnym Uklejna już otwarta

Autor Manuel Langer
Ścieżka edukacyjna w kompleksie leśnym Uklejna już otwarta

W kompleksie Leśnictwa Uklejna stanowiącego część składową Nadleśnictwa w Myślenicach otwarto pierwszą w tym regionie edukacyjną ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą. Ścieżkę otwierali oficjalnie przedstawiciele Lasów Państwowych na czele z nadleśniczym Tomaszem Bartko oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

- To dopiero pierwszy etap ścieżki edukacyjnej w naszych lasach. Teraz możemy go oficjalnie otworzyć i pokazać dzieciom jak wygląda praca leśnika. Projekt „Zostań pomocnikiem leśnika” ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ciekawą pracą na terenie lasów oraz pomóc w zrozumieniu zagadnień związanych z gospodarką leśną , czy też przybliżenie tajemnic lasu. Zapraszamy rodziny i młodzież szkolną z opiekunami na wędrówkę po lesie z zeszytem edukacyjnym. Rozwiązanie kolejnych zadań może umożliwić zdobycie odznaki „Pomocnik Leśnika”. Ścieżki edukacyjne znajdują się także w nadleśnictwach Krzeszowice, Miechów oraz Niepołomice – mówi Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice.

Oficjalnego przecięcia wstęgi w myślenickich lasach dokonali burmistrz Jarosław Szlachetka oraz nadleśniczy Tomasz Bartko wraz z zaproszonymi dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Lipniku. Najmłodsi turyści mogli zobaczyć także nietypowy samochód Lasów Państwowych, który nie generuje spalin, będąc ładowanym energią elektryczną.

- Cieszę się, że w naszym kompleksie leśnym otwieramy pierwszą taką ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą. Ścieżkę, która dedykowana jest przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale też dorosłym. To świetna forma spędzenia aktywnie czasu w lesie, która może być także atrakcją turystyczną. Dziś otwieramy pierwszy etap tej ścieżki, a na tym nasza współpraca się nie kończy i wspólnie z Lasami Państwowymi chcemy w przyszłym roku zaprojektować wieżę widokową, który wzmocni walory turystyczne tego miejsca – mówił podczas otwarcia Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

„Zostań pomocnikiem leśnika” – tak zatytułowany jest podręcznik przygotowany przez Nadleśnictwo Myślenice wraz z Lasami Państwowymi dla opiekunów, rodziców lub nauczycieli, którzy wraz z dziećmi chcą wybrać się na ścieżkę edukacyjną w Myślenicach. Ścieżka dedykowana jest głównie dla dzieci w wieku 7-10 lat, a podręcznik zawiera zadania, które należy wykonać spacerując po lesie w masywie Uklejny. Podręczniki można otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Myślenice przy ul. Szpitalnej 13.

Po przejściu każdego etapu w siedzibie Nadleśnictwa można otrzymać certyfikat leśnika, natomiast po przejściu przynajmniej dwóch ścieżek edukacyjnych w Małopolsce, każdy uczestnik otrzymuje odznakę leśnika. Każdy kolejny etap wiąże się z następnymi nagrodami i gadżetami.

Info/foto: UMM

Myślenice - najnowsze informacje