sobota, 13 czerwca 2020 12:45

Skawina: Koronawirus w Valeo. Będzie tak jak w kopalniach?

Autor Tomasz Stępień
Skawina: Koronawirus w Valeo. Będzie tak jak w kopalniach?

Jeszcze 4 dni temu powiecie krakowskim było 64 przypadki zakażenia koronawirusem. Dziś jest ich 69. Z pięciu nowych przypadków jeden – potwierdzony – dotyczy zakażenia w jednym z największych zakładów w Małopolsce – Valeo w Skawinie, producenta części dla przemysłu samochodowego. Dziś wszyscy zadają sobie jedno pytanie: czy scenariusz zakażeń w Valeo będzie taki sam, jak w śląskich kopalniach?

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z pracowników firmy Valeo. Sprawa jest pewna. Potwierdziła to w rozmowie z Radiem ESKA rzecznik firmy, Maria Langier.

Mamy potwierdzony jeden przypadek pracownika.Osoba, która jest zakażona oraz inne, które przebywały z nią w transporcie pracowniczym, znajdują się na kwarantannie. – powiedziała Maria Langier.

W sumie na kwarantannę skierowano 55 osób.

Po tym, jak pogłoski o zakażeniu zaczęły rozchodzić się w mediach społecznościowych, oświadczenie wydał skawiński Urząd Miasta, uspokajają, że zakażona osoba nie była mieszkańcem gminy Skawina, ale jednym z dojeżdżających pracowników.

– W związku z dopływającymi do nas informacjami na temat zarażeń koronawirusem i objęcia kwarantanną pracowników jednego z zakładów przemysłowych w naszej Gminie informujemy, że zwróciliśmy się do przedstawicieli zakładu z pytaniami na temat obecnej sytuacji. Na terenie Skawiny nie ma nowego potwierdzonego zarażenia koronawirusem. Osoba, u której stwierdzono zarażenie nie pochodzi z naszej Gminy, a część pracowników firmy została objęta kwarantanną domową. Sprawę koordynuje Sanepid i burmistrz Norbert Rzepisko pozostaje w stałym kontakcie z tą instytucją – czytamy w oświadczeniu urzędu.

Na ile rozwój sytuacji w skawińskim zakładzie może być podobny do tego, jaki miał miejsce w śląskich kopalniach, gdzie po początkowych kilku przypadkach masowo narastały kolejne? Na razie trudno powiedzieć. Doświadczenia są różne. Bywały takie sytuacje  - jak w piekarni Złoty Kłos, gdzie stwierdzono jeden przypadek – że kolejnych zakażeń nie było. Z kolei w zakładzie meblowym w Wielkopolsce - doszło do kolejnych zakażeń. Podobnie w fabryce mrożonek w Działoszynie (woj. łódzkie) – zaraziło się prawie 100 osób, a w zamknięto szkoły, biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki i dom kultury.

Jak będzie w Skawinie? Z odpowiedzią musimy poczekać na wyniki testów osób znajdujących się w kwarantannie.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje