sobota, 29 października 2022 18:46

Szpital im. Jana Pawła II: "Bakteria nie jest obecna w wodociągu"

Autor Mirosław Haładyj
Szpital im. Jana Pawła II: "Bakteria nie jest obecna w wodociągu"

Powołując się na portal wyborcza.pl, informowaliśmy, że szpital im. Jana Pawła II wstrzymał przyjęcia i operacje z powodu skażenia wody bakterią Escherichia coli. Jak się okazuje, takiej bakterii nie było w wodociągu.

– Woda dla szpitala im. Jana Pawła II skażona bakteriami. Zdatna tylko do spłukiwania wody w toalecie – informował portal wyborcza.pl. Dodatkowo pojawiła się też informacja, że Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie wstrzymał planowane operacje i przyjęcia do szpitala. Przyczyną miało być  skażenie wody. Szpital został zamknięty przez sanepid w czwartek (27 października), ponieważ w instalacji wodociągowej placówki stwierdzono bakterie Escherichia coli – donosił serwis.

Jak się okazuje, informacja o o obecności w  wodociągu lokalnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II bakterii Escherichia coli, była nieprawdziwa. Poniżej publikujemy pełną informację na ten temat, przesłaną przez prof. hab. dr.n. med. Grzegorza Gajosa, Pełnomocnika Dyrektora Szpitala ds. Edukacji w Współpracy z Mediami:

W związku z pojawieniem się informacji w dniu 28.10.2022, 19:55 w Gazecie Wyborczej, w której znalazła się nieprawdziwa informacja o obecności w  wodociągu lokalnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II bakterii Escherichia coli, uprzejmie informujemy,  że taka bakteria nie jest obecna w wodociągu, co znajduje uzasadnienie w informacji z Sanepidu cytuję:
„Diagnostyka laboratoryjna ww. próby wodny nie wykazała obecności Escherichia coli (wynik 0 jtk/100 ml wody) oraz Enterokoków kałowych (wynik 0 jtk/100 ml wody)”.

W jednej z próbek znalazły się bakterie z grupy coli, to nie oznacza obecności w/w bakterii.

Fot.: Wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje