poniedziałek, 20 maja 2024 08:02

Smartfon jako prezent komunijny? Teolog wyjaśnia

Autor Katarzyna Domagała
Smartfon jako prezent komunijny? Teolog wyjaśnia

Dla wielu dzieci pierwsza Komunia Święta to nie tylko duchowy przełom, ale także moment, w którym otrzymują swój pierwszy smartfon. Czy technologia może współistnieć z wiarą? Ks. Karol Godlewski, teolog dogmatyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, udziela odpowiedzi na to pytanie, podkreślając, że kluczowe jest racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych narzędzi — czytamy w Onecie.

Współczesne obyczaje komunijne często zakładają wręczanie dzieciom sprzętów elektronicznych - od smartfonów po tablety. Ks. Godlewski podkreśla, że technologia sama w sobie nie jest zła, pod warunkiem, że jest używana w sposób racjonalny i nie zastępuje prawdziwych, bezpośrednich relacji.

Technologia może służyć do budowania relacji z Bogiem i ludźmi — zaznacza.

Internet, choć pełen jest negatywnych treści, nie jest miejscem, z którego Kościół powinien się wycofać. Wręcz przeciwnie, to przestrzeń, gdzie mogą dotrzeć do młodych ludzi, uczyć się ich języka i rozumienia świata.

W Internecie można głosić to samo co z ambony w małym kościółku — dodaje ks. Godlewski.

Teolog z KUL wskazuje również, że ważne jest, aby osoby dorosłe, wręczając pierwszokomunijnym dzieciom nowy telefon, zadbały, by znalazły się w nim wartościowe narzędzia pozwalające na kontakt z Bogiem i Kościołem. Istnieje wiele pomocnych aplikacji, a także dedykowane sprawom wiary kanały na YouTube.

Zdaniem ks. Godlewskiego, smartfon czy komputer mogą okazać się nie tylko narzędziem do rozrywki, ale także pomocą w kontakcie z Bogiem i drugim człowiekiem. Warto zatem wskazać młodemu człowiekowi, że technologia może służyć nie tylko do zabawy, ale także do budowania relacji i pogłębiania wiary.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka