poniedziałek, 3 czerwca 2024 09:09

Sprzedaż wierzytelności – na czym polega ta transakcja?

Autor Artykuł sponsorowany
Sprzedaż wierzytelności – na czym polega ta transakcja?

To ciekawy sposób na inwestycję, który wiąże się z szeregiem zalet, jak i wyzwań. Nie każdy inwestor z chęcią skorzysta z zakupu wierzytelności, są jednak tacy, którzy doskonale znają tego rodzaju transakcje i biorą w nich udział, doceniając ich mocne strony. Sprawdź, kiedy warto rozważać sprzedaż wierzytelności i na czym ona polega!

Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest sprzedaż wierzytelności?
  • Jakie   warunki powinna spełnić wierzytelność, aby inwestycja była bezpieczna?
  • Kto może   kupić wierzytelność?
  • Kupiłeś   wierzytelność – co dalej?

Wierzytelności na sprzedaż – jak wygląda ich zakup?

Podczas tej transakcji wierzytelność – a więc prawo wierzyciela do otrzymania od dłużnika określonego świadczenia – zostaje przeniesiona na inny podmiot: przedsiębiorstwo lub osobę fizyczną. Potwierdzeniem tego jest umowa-cesja, która informuje o tym, że nastąpiła sprzedaż wierzytelności. Wpis nowego wierzyciela do Księgi Wieczystej obciążonej nieruchomość jest momentem, kiedy nowy wierzyciel ma prawo ubiegać się o spłatę zadłużenia. Jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, której – jeśli dług nie zostanie spłacony – może stać się właścicielem.

Na to zwróć uwagę, kupując wierzytelność!

Aby inwestycja była bezpieczna, kupuj wierzytelności:

  • zabezpieczone nieruchomością – dzięki temu w przypadku niespłacenia długu przez dłużnika możesz zostać nowym właścicielem nieruchomości, którą będziesz mógł sprzedać lub wynająć,
  • wymagalne – takie, których termin spłaty już minął,
  • bezsporne – a więc te, wobec których nie ma żadnych wątpliwości natury prawnej,
  • nieprzedawnione – dług nie ulega przedawnieniu, jeśli wierzyciel aktywnie ubiega się o jego spłatę i podejmuje czynności ponaglające dłużnika.

Dla kogo zakup wierzytelności to dobre rozwiązanie?

Jest to propozycja dla każdego inwestora, który:

  • dysponuje odpowiednią ilością gotówki, aby odkupić wierzytelność,
  • jest gotowy poczekać na zwrot z inwestycji,
  • jest gotowy zaangażować się w proces odzyskiwania należności.

⚠️   Pamiętaj!
Kupując wierzytelność, zostajesz nowym   wierzycielem i od tej pory to Ty masz prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy wchodzących w skład zadłużenia. Wiąże się to z zaangażowaniem i poświęceniem czasu, nie warto zatem liczyć na natychmiastowe odzyskanie pieniędzy.

Co po zakupie wierzytelności?

Jeśli kupiłeś wierzytelność, skontaktuj się z dłużnikiem, aby ustalić formę spłaty zadłużenia. W przypadku braku chęci współpracy możesz skierować sprawę do komornika, który wspomoże proces odzyskiwania należności postępowaniem egzekucyjnym.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka