poniedziałek, 5 grudnia 2022 12:18

Studenci szukają „genetycznych bliźniaków". Trwa akcja rejestracji dawców szpiku

Autor Patryk Trzaska
Studenci szukają „genetycznych bliźniaków". Trwa akcja rejestracji dawców szpiku

Od dziś przez cały tydzień w kilku punktach Politechniki Krakowskiej można dokonać rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wszystko w ramach 14. edycji projektu „HELPERS' GENERATION" czyli wspólnej akcji studentów z całej Polski z Fundacją DKMS. Dzięki tej współpracy już ponad 140 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad 1000 zostało faktycznym dawcą  - oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. W grudniową edycję akcji na Politechnice Krakowskiej zaangażowanych jest 30 studentów-wolontariuszy.

Celem akcji jest znalezienie „bliźniaków genetycznych" dla pacjentów, dla których jedynym ratunkiem są przeszczepy. – Czekamy przez cały tydzień w kilku punktach uczelni – na kampusach w Czyżynach, w budynkach wydziałów PK przy ul. Warszawskiej i Podchorążych oraz w klubie studenckim „Kwadrat". Na specjalnie stworzonych stanowiskach można bardzo prosto, w kilka minut  dokonać rejestracji. Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Krakowa – mówi Dominika Wanat, liderka politechnicznej akcji.

Przed akcją na Politechnice Krakowskiej studenccy wolontariusze zostali przeszkoleni przez ekspertów Fundacji DKMS, są przygotowani, by sprawnie przeprowadzić kandydatów na dawców przez proces rejestracji. Może w niej wziąć udział każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, bez znacznej nadwagi, mieszkający na stałe w Polsce. Po przejściu wstępnego wywiadu medycznego kandydat na dawcę samodzielnie pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka zgodnie z instrukcją wolontariuszy, wypełnia też formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy kto dokonał rejestracji otrzymuje jej potwierdzenie w formie e-maila. Późniejszy proces wprowadzania danych do bazy trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że osoba z bazy dawców ma takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, może zostać faktycznym dawcą komórek, wykorzystanych do przeszczepu.

Jak wielki sens mają studenckie akcje pokazują statystyki prowadzone przez Fundację DKMS. Wynika z nich, że od 2013 roku na kampusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach projektu HELPERS' GENERATION. Dzięki nim baza dawców Fundacji DKMS powiększyła się o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się na uczelniach, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie chorym potrzebującym przeszczepu.

W grudniu 14. edycja akcji „HELPERS' GENERATION" odbywa się na 58 uczelniach w Polsce, w tym 8 krakowskich. Rejestracji na Politechnice Krakowskiej można dokonać:

- w poniedziałek (5 grudnia) – na Wydziale Mechanicznym (al. Jana Pawła II 37) w g. 9-15

- we wtorek (6 grudnia)  – na Wydziale Architektury przy ul. Podchorążych w g. 9-15 oraz po godz. 19 w klubie Kwadrat przy ul. Skarżyńskiego 1

- w środę i w czwartek (7-8 grudnia) – na kampusie głównym PK przy ul. Warszawskiej  w g. 9-15

- sobotę (10 grudnia) – w głównym budynku PK przy ul. Warszawskiej 24 w g. 9-15

- niedzielę (11 grudnia)  -  na Wydziale Mechanicznym (al. Jana Pawła II 37) w g. 9-15

inf./fot. Politechnika Krakowska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka