środa, 14 lutego 2018 14:31, aktualizacja 7 lat temu

Sucha Beskidzka: Tu bedzie czuwał Tele - Anioł

Autor Marzena Gitler
Sucha Beskidzka: Tu bedzie czuwał Tele - Anioł

Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej stworzy i poprowadzi centrum teleopieki nad osobami starszymi. W ramach projektu Małopolski Tele-Anioł. powstaną dwie placówki - w Krakowie i Suchej Beskidzkiej. Stowarzyszenie już prowadzi nabór ratowników medycznych do obsługi telefonicznej seniorów.

9 lutego w Krakowie została podpisana umowa partnerska pomiędzy Województwem Małopolskim a Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej w realizacji nowatorskiego projektu Małopolski Tele-Anioł. Zostanie nim objęte ok. 10 tysięcy osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku, nie są w pełni samodzielne. - W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, która dodatkowo jest sama w domu, ma niewielkie szanse na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. Dlatego z myślą o takich osobach powstał Małopolski Tele-Anioł, który umożliwi szybką komunikację z centrum pomocowym, a w efekcie – natychmiastową i skuteczną pomoc. A czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie  – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Rekrutacja uczestników do pierwszej części projektu rozpocznie się jeszcze w tym półroczu – weźmie w niej udział ok. 5 tysięcy osób. Drugą część przewiduje się na przełomie 2019 i 2020 roku. Liderem projektu jest Województwo Małopolskie.

Przycisk, który ratuje życie
Osoby niesamodzielne, które zostaną zakwalifikowane do projektu Tele-Anioł, otrzymają za darmo specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM. Urządzenie będzie posiadać specjalny przycisk, który po naciśnięciu umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki. Wykwalifikowana kadra ratowników medycznych zatrudniona w centrum dostępna będzie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki. Każdy, kto się do nich zwróci, uzyska fachową pomoc – łącznie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Do centrum teleopieki uczestnicy projektu będą mogli też zadzwonić, żeby zdobyć potrzebne informacje np. o przysługujących świadczeniach socjalnych lub po prostu – żeby się poradzić, zwierzyć z problemów. Za utworzenie i prowadzenie centrum, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej, będzie odpowiedzialne Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.

Pomoc na wyciągnięcie ręki
Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska i centrum teleopieki. Przez cały okres trwania projektu przewidziano również, że część z uczestników będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer.

Szacuje się, że z tego typu usług skorzysta nawet ok. 3,2 tysiąca osób – tych najbardziej potrzebujących pomocy. Każda z nich otrzyma pomoc specjalnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb, ale planuje się, że to ok. 20 godzin miesięcznie przez okres ok. 1 roku. Za tą cześć projektu odpowiadać będzie Caritas Diecezji Kieleckiej.

Praca dla ratowników

Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej prowadzi nabór ratowników medycznych do obsługi telecentrów w Suchej i Krakowie. Informacje o naborze można znaleźć tu.

Inf UMWM opr.mg

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka