piątek, 3 września 2021 11:29

Święto kina w Krakowie. Ruszyła 14. Off Camera

Autor Edyta Sowa
Święto kina w Krakowie. Ruszyła 14. Off Camera

Ruszyło wielkie święto kina. Kraków gości i organizuje OFF CAMERA już po raz 14. Festiwal kina zorganizowano tak, żeby dopasować go do pandemicznej rzeczywistości. Możemy więc liczyć na sporą dawkę kina w plenerze. Z kolei dla spragnionych atmosfery sal kinowych, Małopolski Ogród Sztuki, Kino pod Baranami i Kino Kijów Centrum będą stały otworem. Kto natomiast woli własną kanapę – może zobaczyć w sieci na platformie player.pl oraz na play.krakow.com wybrane filmy i seriale.

Pora przyjrzeć festiwalowym kategoriom albo skorzystać z imprez towarzyszących, a będzie tego sporo!

Konkursy

W ramach konkursu Wytyczanie drogi walczyć o główna nagrodę będą międzynarodowe produkcje takie jak: After Love ( GB) , Beans (Kanada), Człowiek który sprzedał swoją skórę ( kooprod.) i wiele innych.

Twórcy walczą o nagrodę 25.000 dolarów, przyznawana przez, międzynarodowe jury, które nagrodzi debiuty i drugie filmy  twórców którzy obecnie są na topie i zostali docenieni między innymi w Toronto czy na Festiwalu w Locarno.

Do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych stanie 11 filmów w tym: 25 lat niewinności Tomka Komendy, Amatorzy, Czarna owca. Kinematografia rodzima pokaże najlepsze filmy minionego, oryginalne z uniwersalnym przesłaniem. Nominowano też  szereg znanych i cenionych aktorek i aktorów do najlepszych ról. Zostanie też wyłoniony najlepszy debiut i nagroda 10.000 ufundowana przez Mastercard.

Camera jest offowa, stąd jej odłamy i sekcje specjalne jak Panorama - subiektywny przegląd trendów, odważne narracje, o których bywa głośno: Magdalena, Mandibles. Sekcja nowych niezależnych to nowe artystyczne filmy, często ryzykujące sposób opowiadania historii, przełamujące styl. Tu Godzina Zmierzchu, The Planters czy Wildcat wprowadzą was w zupełnie inne wymiar kina.

Miłość na mózg - to melodramaty, które podważają cechy powszechnie przyjętych poglądów: Honey cigar, Kochankowie, Arystokraci - potwierdzając, że to jedne z lepiej oglądanych gatunków, nie tylko przez kobiety. W ramach tej sekcji zobaczyć będzie można zabawę konwencjami i walkę z uprzedzeniami.

Kryzys nie jedno ma imię z nadzieją na lepsze jutro to przesłanie sekcji, która pokaże osłabienie i niedomagania zarówno w świecie polityki, relacji międzyludzkich jak i w świecie przyrody, tym który nas otacza na co dzień. Zobaczycie np.: Biały, biały dzień, Gunda, Ostatni i pierwsi ludzie.

Nordyckie Horyzonty, sekcja która ma przybliżyć filmy norweskie, mniej znane polskie publiczności. Wybrane we współpracy z twórcami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bergen filmy to najciekawsze i najczęściej dyskutowane obrazy ostatnich lat: Disco, Kobieta idzie na wojnę, czy Co ludzie powiedzą.

Na koniec pokazy specjalne: Parkiet z Andrzejem Chyrą, nowy film rosyjskiego reżysera Aleksandra Mindadze oraz Wielki mistyczny cyrk w reżyserii Carlosa Dieguesa.

Wydarzenia towarzyszące

Miasteczko filmowe jak zawsze na Placu Szczepańskim i prowadzący Olivier Janiak, będzie gościł gwiazdy świata filmu codziennie o godz.16. Posłuchać i zobaczyć będzie można m.in: W. Rosati, J. Wieniawę, R. Zawieruchę, S. Stankiewicza.

Będzie też można posłuchać sporej dawki dobrej muzyki, bo przez siedem wieczorów zagrają artyści z sześciu krajów, od Karaibów po Ukrainę, prezentując najciekawszą selekcję polskiego i zagranicznego rapu, dostaniecie zastrzyk muzyki rockowej, wysmakowanej mieszanki popowo-elektronicznych brzmień, a także songwritingu. Większości utworów można będzie posłuchać live po raz pierwszy, jako premiery albumów poszczególnych wykonawców.

Na scenie off zobaczycie: Tomka Makowieckiego, Kaśkę Sochacką, Rafa Skowrońskiego i innych, a wszystko to odbędzie się w Hali Forum.

Będzie też coś dla fanów seriali - PlayerCon. Na wielbicieli telewizyjnych hitów czekają interesujące prelekcje, dyskusje panelowe i warsztaty przygotowane przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, blogerów, podcasterów i youtuberów- wszystko to zarówno w sieci jak i na żywo!

Szczegółowy program na https://offcamera.pl/

Kraków

Kraków - najnowsze informacje