czwartek, 30 listopada 2023 11:06

Symbolika krzyża w biżuterii: znaczenie krzyża w różnych kulturach i jego ewolucja jako motyw w biżuterii

Autor Artykuł sponsorowany
Symbolika krzyża w biżuterii: znaczenie krzyża w różnych kulturach i jego ewolucja jako motyw w biżuterii

Krzyż stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli. Pomimo, że obecne kojarzony jest głównie z chrześcijaństwem, pojawiał się już w religiach starożytnych, przyjmując rozmaite kształty i znaczenia. W związku z bogatą symboliką jaką można mu przypisać, jego motyw powszechnie wykorzystywany jest w biżuterii. Co oznacza w różnych kulturach i jak ewoluował jako motyw biżuterii? Wyjaśniamy.

Co oznacza krzyż w różnych kulturach?

W chrześcijaństwie krzyż symbolizuje mękę Jezusa Chrystusa, oznaczając jednak nie tylko cierpienie, ale także nadzieję na zbawienie, odrodzenie i życie wieczne. Kolejnym z motywów przypominających swoim kształtem krzyż, jest egipski Ankh. W jego przypadku, w miejscu górnej pionowej linii, znajduje się pętla. Ankh to hieroglif mitologii egipskiej o bogatej symbolice. Kojarzony jest przede wszystkim z życiem, płodnością, zdrowiem, szczęściem i dostatkiem. Oznacza także połączenie nieba z ziemią oraz zjednoczenie mężczyzny i kobiety.

Symbol krzyża w biżuterii

W sklepach jubilerskich można znaleźć szeroki wybór biżuterii z motywem krzyża. Na jej zakup bardzo często decydują się osoby, które traktują go jako symbol przynależności do religii, manifestując w ten sposób swoją wiarę. Tego typu dodatki dostępne są w różnych postaciach. Najpopularniejsze to łańcuszki z zawieszkami, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także kolczyki z krzyżem, dostępne m.in. tutaj: https://www.briju.pl/bizuteria/kolczyki-z-krzyzykiem. Warto wspomnieć jednak o tym, że na przestrzeni lat motyw ten przestał być traktowany wyłącznie jako symbol religijny. Obecnie jest to także modny akcent, który ze względu na swoją ponadczasowość, stanowi efektowny i elegancki dodatek do wielu stylizacji.

Gdzie kupić wyjątkową biżuterię z motywem krzyża?

Ze względu na uniwersalny charakter krzyża, biżuterię z tym motywem można kupić w każdym salonie jubilerskim. Bardzo często traktowana jest ona jako podarunek z okazji chrztu czy komunii, ale nie tylko. Doskonale sprawdza się również w formie prezentu na święta czy inne uroczystości. Z jej otrzymania ucieszy się nie tylko osoba głęboko wierząca, ale również gustująca w ponadczasowych dodatkach. Jednym z miejsc, oferujących szeroki wybór biżuterii z motywem krzyża, jest Briju. Asortyment sklepu obfituje w wiele ciekawych dodatków, w tym min. kolczyki z różowego złota, prezentowane tutaj: https://www.briju.pl/bizuteria/kolczyki/kruszec/rozowe-zloto, a także innych odmian tego szlachetnego kruszcu. Marka oferuje wyłącznie najwyższej jakości dodatki o ciekawym wzornictwie, a dzięki niezwykle zróżnicowanemu asortymentowi sklepu, każdy znajdzie w nim coś odpowiedniego dla siebie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka