czwartek, 10 czerwca 2021 11:33

"Szajka z Oświęcimia" ruszyła na seniorów. Duże brawa za czujność

Autor Norbert Kwiatkowski
"Szajka z Oświęcimia" ruszyła na seniorów. Duże brawa za czujność

Tylko wczoraj 9 czerwca br. w godzinach popołudniowych doszło do pięciu prób wyłudzenia pieniędzy „metodą na wnuczka”. Do przestępstwa nie doszło, gdyż czworo seniorów z Oświęcimia oraz seniorka z Rajska od razu zorientowali się, że taki telefon oznacza próbę wyłudzenia pieniędzy.

Jak wynikało z relacji przekazanych przez seniorów sprawcy podawali się za bliskie osoby, informując, że córka bądź wnuczek mieli wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy na kaucję. Świadomi seniorzy nie dali się jednak nabrać i natychmiast przerywali rozmowę kontaktując się z bliskimi lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na głównie na numery telefonów stacjonarnych, wyłudzają pieniądze.

Jak należy postąpić w razie podejrzanego telefonu:

  • W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.
  • Nie wolno działać w pośpiechu, i  nie wolno ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Należy pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.
  • We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
  • Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Pozwolą one uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Info: małopolska.policja.gov.pl Foto: zdjęcie poglądowe

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje