środa, 10 maja 2023 12:33

Szczątki sprzed 7 tysięcy lat na słomnickim Rynku. Czy to przodek dzisiejszych rolników?

Autor Patryk Trzaska
Szczątki sprzed 7 tysięcy lat na słomnickim Rynku. Czy to przodek dzisiejszych rolników?

To miały być normalne prace rewitalizacyjne na Rynku w Słominkach, a skończyło się na niezwykłym odkryciu. Podczas prac odnaleziono pochówek szkieletowy wraz z całym wyposażeniem grobu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tysięcy lat.

Aby rozpocząć prace rewitalizacyjne na Rynku w Słomnikach konieczne było uzyskanie przy gminę, specjalnego pozwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po wielu staraniach udało się z zastrzeżeniem, że podczas prac będzie obowiązywał ścisły nadzór archeologiczny.

Prace rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku i nikt nie spodziewał się, że zostaną wstrzymane przez niezwykłe takie odkrycie, jakiego dokonali w ostatnich tygodniach badacze.

Na Rynku odnaleziono pochowek szkieletowy, który może pochodzić sprzed 7 tysięcy lat wraz z całym wyposażeniem. Szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie. Posiada jedynie popękaną czaszkę, jednak badacze są zdania, że mogło to spowodować wypełnienie jamy grobowej ziemią.

Najprawdopodobniej, znalezisko to grób jednego z pierwszych rolników, którzy pochodzili z Azji Mniejszej, z której wyruszali na Bałkany, a potem do Polski.    

Co ciekawe, to nie pierwsze tego typu odkrycie na terenie gminy Słomniki. W 2019 roku, w miejscowości Kępa, archeolodzy odkryli m.in. jedną z największych w Polsce osad obronnych z epoki brązu, której powstanie datowane jest na 1700-1600 p.n.e

fot. Wikimedia Commons - Zbigniew Czernik/Facebook

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka