wtorek, 18 lipca 2023 07:06

Szokujący proceder w Krakowie. W ten sposób okradli kierowców

Autor Norbert Kwiatkowski
Szokujący proceder w Krakowie. W ten sposób okradli kierowców

Złodzieje mają coraz większą wyobraźnię w celach zarobkowych. Potwierdza to ostatnia sytuacja z Krakowa, gdzie  na miejskich parkometrach naklejono “złośliwe” kody QR, które prowadziły do fałszywej strony internetowej.

Kilka dni temu na oficjalnej stronie Krakowa ukazał się komunikat ostrzegający przed fałszywymi naklejkami na parkomatach.

Pomysł sprawców przestępstwa polegał na wyłudzeniu pełnych danych kart płatniczych od kierowców chcących uiścić opłatę za parking na terenie centrum Krakowa. Kierowcy poprzez zeskanowanie za pomocą np. telefonu komórkowego kodu QR, umieszczonego na parkometrze, byli przekierowywani na stronę internetową zawierającą logo miasta Krakowa. Tam podawali dane swoich kart płatniczych, które odczytane przez przestępców, były wykorzystywane do nielegalnych płatności.

  • Zobacz:
Urzędnicy ostrzegają: To próba oszustwa, nie korzystaj! Sprawę bada policja
Urząd Miasta Krakowa ostrzega przed skanowaniem kodów QR umieszczonych na parkomatach. W czwartek krakowscy urzędnicy zaapelowali do mieszkańców o nieskanowanie kodów QR umieszczonych na parkometrach. “Nie skanuj kodów QR umieszczonych na parkomatach! Na niektórych krakowskich parkomatach pojawiły…

Policjanci z Krakowa w wyniku prowadzonych czynności, w kilka godzin od uzyskania informacji o nietypowym „ataku” ustalili tożsamość i miejsce przebywania osób odpowiedzialnych za to oszustwo. Błyskawicznie i dokładnie przeprowadzone czynności pozwoliły na kompletne wyjaśnienie mechanizmu działania sprawców, pomimo wykorzystanych przez nich technik anonimizacyjnych.

13 lipca zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz kobietę w wieku 21 lat podejrzewanych o opisane wyżej przestępstwa. Dodatkowo zabezpieczono sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw w postaci telefonów komórkowych, elektronicznych nośników pamięci, kart SIM, komputery oraz przygotowane naklejki z kodami QR.

Dwóm zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z oszustwem i nielegalnym posiadaniem środków odurzających. Obecnie trwają czynności związane z ustaleniem wszystkich osób pokrzywdzonych.

Fot. KMP w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka