środa, 2 września 2020 09:24

Teleporada zamiast testu na zakończenie kwarantanny? Nowy pomysł resortu zdrowia

Autor Mirosław Haładyj
Teleporada zamiast testu na zakończenie kwarantanny? Nowy pomysł resortu zdrowia

W 10 dniu kwarantanny o jej zakończeniu zdecyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - informuje o najnowszym pomyśle resortu zdrowia portal rzeczpospolita.pl.

Dotychczas pobyt w kwarantannie kończyły dwa negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa (z 12. i 14. dnia od kontaktu z chorym). Jak podaje portal rzeczpospolita.pl, Ministerstwo Zdrowia chce zmienić dotychczasowy tryb opuszczania kwarantanny. Ma ją zakończyć wywiad przeprowadzony z osobą podejrzaną o zakażenie. Na podstawie informacji uzyskanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pracownik służby zdrowia zdecyduje, czy pacjent ma objawy choroby, czy też może opuścić kwarantannę.

Lekarze nie są zachwyceni braniem odpowiedzialności za wynik badania podczas teleporady:

– Zwolnienie z kwarantanny musiałoby mieć charakter decyzji administracyjnej wydanej na podstawie rozporządzenia, stwierdzającej, że ktoś jest zdrowy. A nie orzeczenia lekarskiego, za które odpowiada osobiście lekarz. Bo pacjent, chcący wrócić do pracy, może ukryć objawy koronawirusa, a osoba w kwarantannie może mieć inne choroby, za które nie możemy brać odpowiedzialności

– powiedział dla portalu rzeczpospolita.pl dr Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dr Krajewski dodał, że zwalnianie z kwarantanny po dziesięciu dniach byłoby zasadne w momencie, gdyby potwierdziły się pojedyncze doniesienia, że człowiek zakaża się jedynie do pięciu dni po wniknięciu wirusa do organizmu.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Robert Flisiak twierdzi, że wytyczne resortu zdrowia są zgodne z zaleceniami WHO:

– Dziś wiemy o Covid znacznie więcej niż kilka miesięcy temu, m.in. to, że jeśli u osoby po kontakcie z zakażonym w ciągu dziesięciu dni nie rozwiną się objawy, to ryzyko zakażenia znacznie spada.

Rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz zapowiada, że w czwartek ogłoszona zostanie strategia walki z koronawirusem na jesień:

– W czwartek ogłaszamy strategię walki z koronawirusem na jesień. Do tego czasu nie będziemy komentować.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: rzeczpospolita.pl
Fot.: Photo by Bermix Studio on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje