wtorek, 15 listopada 2022 16:02

Potworniak to kobiecy nowotwór, który ma włosy i zęby. „To spektakularny widok”

Autor Mirosław Haładyj
Potworniak to kobiecy nowotwór, który ma włosy i zęby. „To spektakularny widok”

Ginekolog z Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dr Michał Strus opublikował na Instagramie zdjęcie wykonane podczas laparoskopii potworniaka. Jak się okazuje, ten często występujący u kobiet guz jajnika jest obrośnięty włosami, a nawet ma zęby.

Potworniak jajnika rozwija się z pierwotnych komórek płciowych, by później różnicować się w tkanki płodowe o różnym stopniu zaawansowania i dojrzałości. Najczęściej nowotwór ten rozwija się w prawym jajniku lub obustronnie.

Ginekolog z Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dr Michał Strus opublikował na Instagramie zdjęcie wykonane podczas laparoskopii potworniaka.

– Na zdjęciu widzicie jedną z najczęstszych odmian potworniaka dojrzałego tzw. torbiel skórzasta. Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby

– opisuje nowotwór specjalista.

– Nawet 10% kobiet zostanie w jakimś momencie swojego życia poddanych operacjom ginekologicznym z powodu guzów przydatków. U kobiet przed menopauzą większość zmian w jajnikach ma charakter łagodny. Ryzyko rozrostu złośliwego w tej populacji szacuje się na 1:1000, natomiast u kobiet w 5-6 dekadzie życia ryzyko rośnie nawet czterokrotnie

– wyjaśnia lekarz i dodaje:

– Potworniaki stanowią według statystyk 10–20% wszystkich guzów jajnika (z czego około 10% występuje obustronnie). Są zmianami o bardzo niejednorodnej budowie histologicznej, stanowiących mieszaninę bezładnie przemieszanych, rozmaitych tkanek.

Potworniaki wykrywa się na podstawie badań histopatologicznych oraz zdjęć obrazowych tkanek, a następnie usuwa się laparoskopowo. Są one najczęstszymi guzami jajnika u kobiet w ciąży.

– Na zdjęciu widzicie jedną z najczęstszych odmian potworniaka dojrzałego tzw. torbiel skórzasta. Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby. Uwierzcie, że guz jajnika zawierającą w pełni ukształtowane włosy to spektakularny widok w trakcie zabiegu

– podsumował specjalista.

Inf.: IG

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka