środa, 26 czerwca 2019 15:16

Tinariwen – pionierzy afrykańskiego bluesa w Krakowie. Wygraj bilety!

Autor Bernard Szwabowski
Tinariwen – pionierzy afrykańskiego bluesa w Krakowie. Wygraj bilety!

W piątek, 28 czerwca w Klubie Studio w Krakowie odbędzie się wyjątkowe koncerty malijskiego zespołu TINARIWEN – twórców „afrykańskiego bluesa". Muzycy wracają do Polski w ramach cyklu African Beats. Zespół przybędzie do Europy m.in. z materiałem ze swojej ostatniej płyty „Elewan”, pojawiając się również w warszawskiej Progresji oraz krakowskim klubie Studio.

Formacja wykonuje tradycyjną muzykę afrykańskich Berberów, wykorzystując klasyczne i nowoczesne instrumenty, często komponując również w języku francuskim. Historia grupy zaczyna się w 1982 roku w obozie Tuaregów w Libii, skąd „gitarowi poeci i duchowi rebelianci" rozpoczęli swoją podróż na sceny świata. Według Roberta Planta (Led Zeppelin) i Thoma Yorke'a (Radiohead) grupa to nie tylko wykonawcy „world music" i szybko zyskała renomę, jako zespół rockowy.

Utwory, które usłyszymy na koncercie zarówno w Klubie Studio w Krakowie, jak i dzień później, 29 czerwca w Klubie Progresja w Warszawie, prócz największych hitów zespołu, pochodzą z ich ostatniej płyty, która zdobyła nominację Grammy w kategorii "Best World Music Album". Szykuje się potężny, subsaharyjski podmuch gorącego powietrza.

Tematyka poruszana w kompozycjach Tinariwen dotyka ważnych problemów społecznych, związanych m.in. z porzuceniem wędrownego trybu życia, masową migracją do miast północnego Sahelu i zatracaniem narodowej tożsamości koczowników. Formacja wykonuje tradycyjną muzykę afrykańskich Berberów, wykorzystując klasyczne i nowoczesne instrumenty, często komponując również w języku francuskim.

Pierwszy studyjny album zespołu Tinariwen, zatytułowany „The Radio Tisdas Sessions” ukazał się w 2002 roku. Druga płyta zespołu - „Amassakoul” przyniosła formacji rozgłos  i zaowocowała koncertami na całym świecie, w tym u boku Carlosa Santany, czy The Rolling Stones. Podczas 54. gali nagród Grammy, album grupy „Tassiili” otrzymał tytuł „Płyty World Music Roku”, a kolejne dwa („Emmar”– z 2014 roku oraz „Elewan” z 2017) zostały równie znakomicie przyjęte przez publiczność i krytyków. Utwory, które usłyszymy na koncercie, oprócz największych hitów zespołu, pochodzą z ich ostatniej płyty, która również zdobyła nominację Grammy w kategorii „Best World Music Album”. Przed nami potężny, subsaharyjski podmuch gorącego powietrza!

Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Informacje można również znaleźć na stronie wydarzenia na facebooku.

Z okazji krakowskiego koncertu mamy dla Was 1 podwójne zaproszenie! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, gdzie i kiedy odbył się pierwszy koncert Tinariwen w Polsce?

Odpowiedzi należy wysłać na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 27 czerwca do godz. 14 w tytule maila wpisując: TINARIWEN. O wygranej zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową.

Fot. materiały prasowe

Kraków - najnowsze informacje