niedziela, 29 maja 2022 12:00

To były ostatnie wakacje Kasi. W Tatrach spotkała "wilka w owczej skórze"

Autor Katarzyna Jamróz
To były ostatnie wakacje Kasi. W Tatrach spotkała "wilka w owczej skórze"

Ta zbrodnia wstrząsnęła nie tylko Podhalem, ale i całą Polską. Dziewczyna, która miała przed sobą całe życie, w brutalny sposób została zabita na jednym z popularnych szlaków w Tatrach. Dlaczego doszło do tej tragedii?

Pochodząca z Myszęcina (woj. lubuskie) 22-letnia Kasia niedawno otrzymała wiadomość, że dostała się na wymarzone studia. Zdecydowała, że swoje najdłuższe wakacje spędzi nad polskim morzem. W drodze powrotnej z urlopu, skontaktowała się ze swoimi rodzicami, informując ich o tym, że nie wraca jeszcze do domu, ponieważ chce odwiedzić swoje ukochane góry. Najpierw przyjechała do Krakowa, by móc kupić bilet i przesiąść się do autobusu, który zawiezie ją do Zakopanego. Do stolicy Tatr dotarła 29 lipca 2003 r. Na dworcu spotkała mężczyznę, który zajmował się werbowaniem turystów na noclegi. Dziewczynie przedstawił się jednak jako tatrzański przewodnik. Sympatyczny i szarmancki mężczyzna od razu wzbudził zaufanie młodej kobiety. Kasia nie zdawała sobie sprawy z tego, że właśnie poznała swojego zabójcę...

Pierwszy ślad odnalazł Brutus
Kilka dni później, rankiem 6 sierpnia znany krakowski fotograf Władysław Klimczak, który spędzał urlop na Podhalu, wybrał się ze swoim psem na spacer w rejon Doliny Chochołowskiej. Brutus w chaszczach nad potokiem znalazł reklamówkę. Właściciel czworonoga postanowił zajrzeć do środka. Mężczyzna znalazł w niej ubrania oraz coś, co przykuło jego uwagę. Był to notes oraz dokumenty należące do Katarzyny (paszport i zawiadomienie o przyjęciu na studia). W kajecie był zapisany numer telefonu, pod który zdecydował się zadzwonić. Okazało się, że odebrała matka dziewczyny. Mężczyzna w trakcie rozmowy opowiedział kobiecie o swoim znalezisku. W odpowiedzi usłyszał coś, czego się nie spodziewał. Okazało się, że 22-latka od kilku dni nie dawała
znaku życiu, a jej telefon był wyłączony. Zaniepokojona o życie córki kobieta postanowiła wezwać policję.

Była nad morzem, potem w górach
Ruszyły poszukiwania Katarzyny. W rodzinnym domu zaginionej rozgrywał się dramat. Załamani bliscy nie mieli pojęcia, co mogło się stać. Kasia nie miała powodów, by od tak zniknąć. Zawsze mogła liczyć na kochającą rodzinę, miała pracę, a w październiku zaczynały się jej wymarzone studia. Wśród rzeczy znalezionych przez psa był także bilet na autobus PKS z Krakowa do Zakopanego, na którym widniała data 29 lipca oraz “Dziennik Bałtycki” z 27 lipca, co tylko potwierdzało, że dziewczyna faktycznie była wcześniej nad morzem. Funkcjonariuszom udało się ustalić, że Katarzynę widziano na dworcu w Zakopanem. Tam poznała mężczyznę, który podawał się za tatrzańskiego przewodnika. Prawda o mężczyźnie była przerażająca. Policjanci sprawdzili pensjonaty, kwatery prywatne a także schroniska, by ustalić, czy w którymś z tych miejsc nie zatrzymała się 22-latka. Te działania przyniosły efekt. Okazało się, że w schronisku znajdującym się w Dolinie Chochołowskiej rozpoznano zaginioną na zdjęciu. Nocowała tam w nocy z 29 na 30 lipca. Ze względu na to, że nie miała przy sobie zbyt wielu pieniędzy, zmuszona była spać w sali wieloosobowej. Policja postanowiła sprawdzić osoby, które tego dnia nocowały w schronisku. Być może znany był im los dziewczyny... Kryminalni zwrócili uwagę na nazwisko osoby, która zameldowała się razem z zaginioną. Paweł był dokładnie tym mężczyzną, którego Kasia poznała na dworcu. Prawda o nim była jednak przerażająca. Okazało się, że niedawno wyszedł z więzienia, w którym spędził ostatnie 7 lat. Został skazany za liczne gwałty na kobietach, które zwabiał do swojego mieszkania. Jego ofiarami były także nieletnie, które uwodził, a następnie wykorzystywał. Poszukiwany był także przez białostocką komendę, podejrzewano, że kolejny raz dopuścił się potwornego czynu. Policjanci starali się odtworzyć krok po kroku pobyt Kasi w Zakopanem. Podczas przeszukiwania Doliny Chochołowskiej, w które zaangażowani byli mundurowi, strażacy, ratownicy TOPR, psy tropiące, a także helikopter z kamerą termowizyjną, odnajdywano kolejne rzeczy, które należały do
zaginionej. But, kosmetyki... jednak nie znaleziono najważniejszego, Kasi. Sprawdzono także logowanie telefonu 22-latki. Z uzyskanych danych wynikało, że z telefonu wykonano połączenie już po jej zaginięciu, a ślady doprowadziły policjantów aż do Leszna.

Na tropie bestii
Funkcjonariuszom drzwi do mieszkania otworzyła młoda kobieta, która powiedziała, że z tego numeru dzwonił do niej Paweł. Przedstawiła go jako kulturalnego, sympatycznego taternika, którego poznała, gdy była na wyjeździe w Zakopanem. Jak się okazało, był u niej 1 sierpnia. Dziewczynę zaniepokoiły zadrapania, które miał na twarzy i szyi, ale ten zapewnił, że nabawił się ich podczas ostatniej akcji ratunkowej, w czasie której udzielał pomocy swojemu znajomemu. Na pamiątkę znajomości Paweł zostawił kobiecie pióro, a także aparat fotograficzny. Przedmioty, o których wspomniała kobieta, zostały okazane matce Katarzyny, która rozpoznała je i powiedziała, że są własnością jej córki. Wtedy dla policjantów było jasne, że za zniknięciem 22-latki stoi Paweł. 14 sierpnia prokuratura wydała list gończy za mężczyzną, a jego zdjęcie zdecydowano się udostępnić w sieci. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Kilka godzin później policja otrzymała zgłoszenie, że podobny mężczyzna widziany jest w jednym ze sklepów w Koninie. Reakcja funkcjonariuszy była natychmiastowa i najbliższy radiowóz udał się w tę okolicę. Mundurowi zatrzymali wychodzącego ze sklepu Pawła. Mężczyzna był zaskoczony, nie spodziewał się, że zostanie schwytany tak szybko. Jeden z przesłuchujących go policjantów postawił wszystko na jedną kartę i powiedział podejrzanemu, że odnaleźli ciało Katarzyny, a jemu nie pozostaje nic innego, jak przyznanie się do winy. Zadziałało. Mężczyzna opowiedział funkcjonariuszom w jaki sposób odebrał życie 22-latce.

Opowiedział policjantom, co z nią zrobił
Paweł powiedział, że poznał Kasię 29 lipca na dworcu w Zakopanem. Przedstawił się jej jako górski ratownik, a także miłośnik przyrody. Jako “miejscowy” zaproponował dziewczynie swoją pomoc w załatwieniu noclegu. Noc spędzili wspólnie w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Następnego dnia spacerowali po dolinie. Nic nie wskazywało na to, że będą to ostatnie chwile jej życia. Zeszli ze szlaku i trafili do pobliskiego szałasu pasterskiego, w którym zamierzali odpocząć.
Paweł niespodziewanie rzucił się na Katarzynę. Skatował ją, a następnie brutalnie zgwałcił, po czym udusił 22-latkę. Zwłoki kobiety wywlókł z szałasu, a następnie ukrył w ustronnym miejscu. Część rzeczy swojej ofiary spakował do reklamówki i schował przy potoku. To tam po kilku dniach znalazł ją Brutus. Z Zakopanego wyjechał tzw. okazją. Kierowcy za przysługę dał telefon, który zrabował Kasi (wcześniej zniszczył znajdującą się w nim kartę SIM).

Bestia z Tatr już nigdy nikomu nie wyrządzi krzywdy
27 stycznia 2005 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku za zgwałcenie i zabójstwo Katarzyny P. skazał Pawła H. na możliwe najwyższy wymiar kary, dożywocie.
– Morderca zachował się jak wilk w owczej skórze, w sposób nadzwyczaj przebiegły wykorzystał zamiłowanie dziewczyny do gór, wzbudzając zaufanie nieprawdziwymi opowieściami o swoim życiu. Za nic miał życie młodej dziewczyny. Nic nie przemawia za tym, by wymierzyć mu łagodniejszą karę – mówił sędzia Sulima. Podkreślono także, że mężczyzna jest ohydnym mordercą, przed którym trzeba chronić społeczeństwo.

Fot.: Ilustracyjne (Unsplash)

Podhale

Podhale - najnowsze informacje