sobota, 24 lutego 2024 08:56

To ona zastąpi Barbarę Nowak. Rozstrzygnięto konkurs na kuratora oświaty w Krakowie

Autor Marzena Gitler
To ona zastąpi Barbarę Nowak. Rozstrzygnięto konkurs na kuratora oświaty w Krakowie

Gabriela Olszowska, która po odwołaniu Barbary Nowak pełniła obowiązki kuratora oświaty w Krakowie, pozostanie na tym stanowisku. O jej wyborze w konkursie poinformował wojewoda Krzysztof Klęczar.

W piątek, 23 lutego zakończył się drugi etap konkursu na małopolskiego kuratora oświaty. O tę funkcję ubiegało się ośmioro kandydatów.

Wybór Gabrieli Olszowskiej poprzedziły rozmowy członków Komisji konkursowej ze wszystkimi wyłonionymi w I etapie postępowania. W II etapie kandydaci odpowiadali na pytania zaprezentowanej przez nich koncepcji realizacji zadań nadzoru pedagogicznego, a także organizacji i zarządzania małopolskim kuratorium oświaty. Sprawdzana była także znajomość prawa oświatowego.

Ostatecznie w konkursie wybrana została Gabriela Olszowska, która w tajnym głosowaniu zdobyła większość głosów.

O wynikach konkursu przewodnicząca Komisji konkursowej, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Lucyna Gajda powiadomiła wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz minister edukacji Barbarę Nowacką.

Przypomnijmy, decyzją Barbary Nowak Gabriela Olszewska zastąpiła Barbarę Nowak już 15 grudnia. Była to pierwsza zmiana w nadzorze edukacyjnym, wprowadzona przez nową minister, która, aby ja ogłosić, przyjechała specjalnie do Krakowa.

  • Zobacz:
“Kurator to nie prokurator”. Barbara Nowak oficjalnie odwołana [WIDEO]
Barbara Nowak, dotychczasowa kurator oświaty w Małopolsce, została formalnie odwołana ze stanowiska.

– Uwielbiam pracować i będę pracować. To jest najważniejsza rzecz. Kurator oświaty to opiekun, nie prokurator. Lubię pracować, chyba się znam na bardzo wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane. Dzieciaki, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele, a wreszcie dyrektorzy możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – powiedziała Gabriela Olszowska podczas uroczystego powierzenia jej funkcji p.o. kuratora oświaty w Krakowie.

Dr. Gabriela Olszowska jest ministerialnym edukatorem i trenerem nauczycieli, doświadczonym metodykiem, autorką licznych warsztatów dla polonistów i publikacji metodycznych. Sama z wykształcenia jest absolwentką filologii polskiej i doktorem nauk humanistycznych. Jest prezeską Fundacji Czerwona Kreska, która m.in w archiwach szkolnych poszukuje najmłodszych, zapomnianych ofiar Holokaustu, szkoli nauczycieli i prowadzi Akademię Dobrego Oceniania. Jak napisała o sobie jest też: "miłośnikiem Gorców i muzyki, Rachmaninowa, ptaków
i wolnym człowiekiem".

Barbara Nowak, która obecnie z listy Prawa i Sprawiedliwości startuje w Krakowie w wyborach do sejmiku małopolskiego zasłynęła nie tylko budzącymi kontrowersje wpisami na portalu X (dawny Twitter), ale też wywołała protesty nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów decyzjami personalnymi i dyscyplinarnymi wobec "niepokornych" pracowników edukacji.

  • Zobacz:
Wiemy, kto będzie startował do sejmiku województwa Małopolskiego. Na listach znane nazwiska
Prawdopodobnie poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Małopolskiego. O mandat będą ubiegać się m.in. ojciec prezydenta RP, Jan Tadeusz Duda, były wicewojewoda i kandydat PiS do senatu,
Barbara Nowak powalczy o mandat w małopolskim sejmiku. “Ma być jedną z lokomotyw krakowskiej listy”
W Małopolsce znają ją bardzo dobrze. Teraz Barbara Nowak ma spróbować swoich sił w polityce. Jak podaje portal Interia, była Małopolska Kurator Oświaty,

fot. Fb. Gabriela Olszowska

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka