wtorek, 30 stycznia 2024 11:51

Barbara Nowak powalczy o mandat w małopolskim sejmiku. "Ma być jedną z lokomotyw krakowskiej listy"

Autor Patryk Trzaska
Barbara Nowak powalczy o mandat w małopolskim sejmiku. "Ma być jedną z lokomotyw krakowskiej listy"

W Małopolsce znają ją bardzo dobrze. Teraz Barbara Nowak ma spróbować swoich sił w polityce. Jak podaje portal Interia, była Małopolska Kurator Oświaty, ma startować z krakowskiej listy do małopolskiego sejmiku.

Od ponad miesiącach rządy w Polsce sprawuje nowa koalicja, w której skład wchodzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Już w kwietniu przed nową koalicją poważy sprawdzian w postaci wyborów samorządowych. Politycy sprawujący władze nie ukrywają, że celem jest odbicie wszystkich województw z rąk Prawa i Sprawiedliwości.

W Małopolsce najbardziej zaciekły bój stoczy się niewątpliwie o Kraków, gdzie o reelekcję nie będzie ubiegał się wieloletni prezydent miasta, Jacek Majchrowski. Faworytem do wygrania wyścigu jest radny miejski Łukasz Gibała, jednak ma on zaledwie kilka punktów procentowych przewagi nad resztą kandydatów, więc nic nie jest jeszcze przesądzone.

Niemniej zaciekle zapowiada się starcie, którego stawką będzie władza w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Obecnie większość mają tam przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Największej partii opozycyjnej zależy na utrzymaniu tego stanu rzeczy. Stąd też na listach mają znaleźć się czołowe postacie związane z partią.

Jak podaje portal Interia, liderem listy w krakowskim okręgu nr 3 ma zostać ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Tadeusz Duda. Na liście ma znaleźć się również, była Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak. – Listy zostały już wstępnie zaakceptowane, a Basia otrzymała na nich wysokie miejsce. Ma być jedną z lokomotyw krakowskiej listy - komentuje w rozmowie z portalem jeden z polityków PiS z Krakowa.

Sama zainteresowana na ten moment nie odniosła się do wiadomości podawanych przez media. Z kolei w swoich social mediach Barbara Nowak konsekwentnie krytykuje reformy wprowadzane przez nowy rząd. "Młodzi Polacy, dla własnego dobra, społeczności w której żyją i Ojczyzny muszą być kształtowani w cnotach, czyli doskonałościach - rozumu, charakteru i moralności. Jeśli tego zaniedbamy, Polskę zaprzepaścimy, a ten proces rozpoczyna dziś Minister Likwidacji Edukacji B. Nowacka" – pisze na portalu X (dawniej Twitter).

W Krakowie ciężko znaleźć osobę, która nie słyszałaby o Barbarze Nowak.  Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości stała się ona jednym z najbardziej krytykowanych kuratorów oświaty w Polsce przez środowiska związane z ówczesną opozycją. Organizacje pozarządowe zarzucały Nowak sianie terroru w małopolskich szkołach, brak poszanowania wobec dzieci innej orientacji seksualnej czy wyznania, a także szkodliwe wypowiedzi, mogące stygmatyzować uczniów.

Barbara Nowak pełniła funkcję Małopolskiej Kurator Oświaty w latach 2016–2023. Została odwołana ze stanowiska po jesiennych wyborach parlamentarnych przez nową ministrę edukacji, Barbarę Nowacką.

Przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku.

fot. Mateusz Łysik/Barbara Nowak - Małopolska Kurator Oświaty (Facebook)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka