piątek, 15 grudnia 2023 11:43

"Kurator to nie prokurator". Barbara Nowak oficjalnie odwołana [WIDEO]

Autor Katarzyna Jamróz
"Kurator to nie prokurator". Barbara Nowak oficjalnie odwołana [WIDEO]

Barbara Nowak, dotychczasowa kurator oświaty w Małopolsce, została formalnie odwołana ze stanowiska. – Czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które wam próbowano zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka.

Decyzję tę podjęli minister edukacji Barbara Nowacka oraz wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, a ogłosili ją w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie w gronie parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej z Małopolski.

– Pani Barbara Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinna zajmować się kurator oświaty – przekazała minister, podczas konferencji prasowej, która w piątek (15 grudnia) odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Powołaliśmy osobę, która na czas przejściowy będzie pełniła obowiązki kurator – dodała. Na tymczasową szefową małopolskich szkół została wskazana Gabriela Olszowska.

"Kuratorium jest od pomagania szkołom"

– Uwielbiam pracować i będę pracować. To jest najważniejsza rzecz. Kurator oświaty to opiekun, nie prokurator. Lubię pracować, chyba się znam na bardzo wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane. Dzieciaki, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele, a wreszcie dyrektorzy możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – powiedziała Olszowska podczas swojego wystąpienia.

W ciągu najbliższego miesiąca planowane jest ogłoszenie konkursu na stanowisko zajmowane tymczasowo przez Olszowską. Podczas piątkowej konferencji, nowa minister edukacji podkreślała, jak ważne jest przywrócenie spokoju Małopolskiej Oświacie. – Trzeba przywrócić poczucie nauczycielom, dyrektorom, że to co robią do szkoły jest zazwyczaj dobre. Kurator nie jest od wyjątkowo ostrych polemik na Twitterze. Kuratorium jest od pomagania szkołom – zaznaczyła Nowacka. Minister edukacji potwierdziła, że do końca roku odwoła pozostałych 15 kuratorów oświaty.

Doświadczony metodyk

Gabriela Olszowska, pełniąca tymczasowo obowiązki małopolskiego kurator oświaty, jest ministerialnym edukatorem i trenerem nauczycieli, doświadczonym metodykiem, autorką licznych warsztatów dla polonistów i publikacji metodycznych. Sama z wykształcenia jest absolwentką filologii polskiej i doktorem nauk humanistycznych.

Fot. P. Trzaska/Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka