W piątek 10 stycznia w Miechowie odbyła się pierwsza historyczna gala wręczenia nagród dla Ambasadorów Powiatu Miechowskiego.
W Miechowskim Domu Kultury wręczono nagrody dla najważniejszych postaci powiatu, które swoimi sukcesami promowały region. Od sportu po działalność gospodarczą. Od rolnictwa do kultury. Przekrój kategorii, w których wręczono statuetki, był więc bardzo szeroki.
Jak powstała inicjatywa?
Na terenie gminy Miechów od lat przyznawana jest Nagroda Burmistrza i statuetka Macieja Miechowity. Nie mniej inicjatywa, jaką jest Ambasador Powiatu, to najnowszy rodzaj wyróżnienia, który obejmuje wszystkie lokalne gminy. Wyboru wyróżnionych dokonała kapituła, która miała do obsadzenia pięć różnych kategorii.
Rozmyślaliśmy, w jaki sposób uhonorować osoby, których działalność wykracza poza granice powiatu, w ten sposób reklamując i promując nasz powiat. Natomiast te pięć kategorii, w których były przyznawane wyróżnienia, w jakiś sposób mierzalnie ocenia zasługi osoby otrzymującej taki tytuł, bo rzeczywiście robią dużo dla promocji naszego regionu.
- powiedział w rozmowie z nami starosta Krzysztof Świerczek.
Z kolei Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka dodał, że z jego perspektywy bardzo cenne jest to, że starosta miechowski organizuje tego typu wydarzenia i wskazuje ambasadorów ziemi miechowskiej.
Ziemia miechowska jest utożsamiana z ciężką pracą, która przekłada się później na konkretne efekty i bardzo miło słyszeć, że firmy z Małopolski, które mają właśnie siedzibę tutaj w Miechowie, rozwijają się, są promowane i dostarczają produkty na całą Polskę, ale też na cały świat. - dodał Marszałek.
Nagrodzeni Ambasadorowie
Kategoria „Kultura i dziedzictwo”:
- Krzysztof Górecki – aktor, który w grudniu 2024 roku w trakcie uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie świętował swój jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Jest członkiem zarządu Związku Artystów Scen Polskich. W 2024 roku został nagrodzony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Złotym Krzyżem Zasługi”. W 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu „Złoty medal za długoletnią służbę”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński w 2018 roku uhonorował go Medalem Brązowym „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”, a Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski odznaką „Honoris Gratia”.
Kategoria „Sport”:
- Wiktoria Filus — zawodniczka Małopolskiego Klubu Karate OYAMA — Mistrzyni Świata z 2024 roku, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w 2023 roku, Mistrzyni Polski w 2023 roku oraz Wicemistrzyni Polski w 2024 roku
Kategoria „Rolnictwo”:
- Ryszard Jędruch - Od 2015 członek Komisji Rewizyjnej
Małopolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Od 2008 r. członek Zarządu Plantatorów Buraka Cukrowego. W latach 1999-2002 zasiadał w Zarządzie Małopolskiej Izby Rolniczej. W latach 2001-2009 był Członkiem Rady przy Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Ponadto zasiadał w Radzie Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Miechowie w latach 2010 - 2023. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, srebrnym Krzyżem Małopolski, srebrną odznaką Zasłużony dla Samorządu Rolniczego, złotą Honorową Odznaką Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, oraz zasłużony Pracownik Rolnictwa. W marcu 2024 r. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar powołał go na stanowisko pełnomocnika do spraw rolnictwa.
Kategoria „Działalność gospodarcza”:
- Firma „Marpol–Trailer” - firma, która rozsławia Powiat Miechowski nie tylko w kraju, ale i w Europie oraz na świecie. Swoje produkty eksportuje do Niemiec, Słowacji, Czech i Słowenii, a w Indiach posadzono nawet drzewo o nazwie tej firmy, jako jednego z czołowych kontrahentów. W 2022 roku Marpol–Trailer zajął 5 miejsce w ogólnopolskim rankingu sprzedaży przyczep homologowanych rolniczych i specjalistycznych o ładownościach od 2 do 16 ton. Średnia roczna sprzedaż przyczep na rynek krajowy i zagranicznym wynosi około 300 sztuk, a przyczepy użytkowane są m.in. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, Chorzowskim zoo, oraz w wielu instytucjach państwowych takich jak ośrodki kształcenia kierowców, wojewódzkich ośrodkach egzaminacyjnych ruchu drogowego oraz przez rolników z całego kraju.
Kategoria „Działalność społeczno-edukacyjna”:
- Drużyna Wędrownicza „3DSH” im. R. Baden-Powella – organizacja działająca nieprzerwanie od 1982 roku. Od 1993 roku harcerze przekazują mieszańcom Powiatu Miechowskiego Betlejemskie Światło Pokoju. Czterokrotnie przywozili Ogień do Miechowa bezpośrednio z Wiednia i Linzu w Austrii a wielokrotnie z Zakopanego i Kielc. Regularnie współorganizują miejskie i powiatowe imprezy, zwłaszcza te, które promują postawy patriotyczne i pielęgnują pamięć o naszych małych Ojczyznach, takie jak Biegi Niepodległości, Miechowskie Dni Jerozolimy, obchody Święta Niepodległości i rocznicy Bitwy Miechowskiej, a także porządkowanie cmentarzy żołnierskich i powstańczych.
Ważne osobistości
W wydarzeniu na zaproszenie starosty miechowskiego udział wzięli m.in.:
Poseł RP Minister Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Lucyna Gajda, Dyrektor Wydziału Zdrowia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim Joanna Bogacz, Wiceprezes Zarządu KBS Rafał
Szafirski, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Kobuszewski, Proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie Franciszek Siarek, Wicestarosta Powiatu Miechowskiego Jerzy Pułka, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga, Członkowie Zarządu Powiatu Jan Żebrak i Patryk Natkaniec, Radni Rady Powiatu, Burmistrz Miasta i Gminy Książ Wielki Marek Płonczyński, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, Wójt Gminy Charsznica Tomasz Kościelniak, Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, Wójt Gminy Kozłów Jan Zbigniew Basa, Wójt Gminy Słaboszów Łukasz Dela oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych z terenu Powiatu Miechowskiego, a także dyrektorzy gminnych i powiatowych jednostek oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.
Fot: Krystian Kwiecień / Głos24