piątek, 24 lutego 2023 14:55

Ulga na dziecko - co powinieneś wiedzieć?

Autor kal
Ulga na dziecko - co powinieneś wiedzieć?

Rozliczanie podatkowe to dla wielu podatników przykry obowiązek. Wiąże się ze stresem, ponieważ nie każdy musi być biegły w tematyce podatków. W stresujących sytuacjach można popełnić błędy, a także pominąć przysługujące nam ulgi. Jedną z najbardziej popularnych metod wspierania obywateli przez państwo jest aktualnie ulga na dziecko, inaczej znana jako ulga prorodzinna. Aby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej należy spełnić kilka określonych warunków, a także trzymać się zasad. Czym jest właściwie ulga na dzieci? Co każdy powinien o niej wiedzieć? Jak szybko dokonać rozliczenia PIT 2023, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów? Chętnie odpowiemy na te pytania.

ulga na dziecko

Ulga na dziecko - czym tak właściwie jest?

Ulga na dziecko to udogodnienie, z którego korzysta wielu Polaków. W rozliczeniach podatkowych za 2022 rok możliwe jest nie tylko odliczenie ulgi od kwoty podatku, którą należy uiścić. Podatnikom przysługuje również zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi podatkowej. Do niewykorzystania kwoty ulgi na dziecko może dojść między innymi przez uzyskanie zbyt niskiego wynagrodzenia. Kwotę uzyskuje się w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy. Kwotę niewykorzystanej ulgi należy podać w odpowiednich polach deklaracji PIT 36 lub PIT 37. Ulga prorodzinna przysługuję bez względu na liczbę dzieci w rodzinie. Jej nielimitowany charakter sprawia, że kwota odliczenia lub należnego zwrotu dotyczy każdego dziecka, które spełni określone, ustawowe wymogi. Ulgi na dzieci to duża pomoc w przypadku rodzin wielodzietnych, bowiem obejmuje każde dziecko w rodzinie. Realnie wpływa na oszczędności, tym samym reperując rodzinny budżet.

Kto skorzysta z ulgi prorodzinnej?

W bieżącym roku podatkowym z ulgi prorodzinnej skorzystać mogą rodzice sprawujący władzę rodzicielską. Dotyczy ona również opiekunów prawnych dziecka, pod warunkiem, że miejsce zamieszkania dziecko jest takie samo jak opiekunów. Co więcej, pełnienie funkcji rodziny zastępczej również kwalifikuje do odliczenia ulgi. Z tytułu ulgi nie skorzystają osoby, którym odebrano władzę rodzicielską. Ulga przysługuje tylko w stosunku do dzieci małoletnich. Dotyczy ona również podatników, których dziecko otrzymuje dodatek w postaci zasiłku pielęgnacyjnego lub otrzymuje rentę socjalną. Wówczas wiek dziecka nie ma znaczenia.

Z ulgi prorodzinnej skorzysta również rodzina, których dziecko do ukończenia 25. roku życia przy uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły lub na studia. Jednocześnie dziecko nie może uzyskiwać dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. Od ubiegłego roku (2022) wartość renty wynosi 1338,44 zł. Odliczenie ulgi prorodzinnej dotyczy obojga rodziców, opiekunów prawnych bądź rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Co ważne, udogodnienie nie ma zastosowania w przypadku gdy dziecko obowiązują między innymi określone sytuacje: opodatkowanie na zasadach liniowego podatku dochodowego czy opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wysokość ulgi na dziecko

Wysokość ulgi na dzieci jest uzależniona tym, ile dzieci posiadamy. Jeśli w rodzinie znajduje się jedno dziecko, wówczas miesięczna kwota ulgi wynosi 92,67, a więc w rocznym bilansie kwota ulgi to 1112,04 zł. Drugie dziecko gwarantuje podwojenie tej kwoty, ponieważ ulga obejmuje każde kolejne dziecko. Jej suma w przypadku dwójki dzieci będzie wynosiła rocznie 2224,08 zł. Ulga na trzecie dziecko jest większa, ponieważ wynosi aż 166,67 zł. Wówczas w skali rocznej na pierwszą dwójkę otrzymuje się łącznie 2224,08 zł, a w przypadku trzeciego dziecka 2000,04. Łącznie kwota ulgi w przypadku trójki dzieci będzie więc wynosić 4224,12 zł. Na czwarte i każde kolejne dziecko kwota ulgi wynosi 2700zł, co w ostatecznym rozrachunku na czworo dzieci daje kwotę 6924,12 zł.

Jak łatwo rozliczyć PIT online?

Z biegiem czasu nowa technologia pozwala cieszyć się licznymi udogodnieniami. Digitalizacja dotknęła również kwestię podatków. Rozliczenie PIT, uwzględniające ulgę rodzinną, umożliwia prosty, intuicyjny Program e-pity. Za jego pomocą rozliczymy podatki bez wychodzenia z domu. Program do PIT doceniło wielu użytkowników, z roku na rok jego popularność rośnie. Rozwiązanie daje nie tylko realny sposób na oszczędzanie czasu. Oczywiście, dla zwolenników papierowych wersji deklaracji podatkowej, taka możliwość nadal istnieje. Stopniowo jednak, większość osób decyduje się na wykorzystanie alternatywnych metod, aby zaoszczędzić czas stracony w kolejkach czy pieniądze poświęcone na dojazdy.

Rozliczając PIT online eliminujemy ryzyko popełnienia błędów. Kompatybilny program umożliwia pobranie najważniejszych informacji ze strony rządowej Twój e-PIT. Wówczas wystarczy wyłącznie sprawdzić dane, a następnie wysłać elektronicznie do bazy urzędu skarbowego. Osoby starsze niekiedy sceptycznie podchodzą do rozliczeń podatkowych online. Łatwy w obsłudze Program e-pity został stworzony tak, aby posłużyć osobom, które nie są biegłe w obsłudze komputera. Rozliczenie zajmuje chwilę, a podatnik ma spokój aż do przyszłego roku!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka