czwartek, 8 lipca 2021 07:11

Uwaga kierowcy! Remont jednego z kluczowych węzłów w okolicy Krakowa jeszcze w te wakacje

Autor Aleksandra Tokarz
Uwaga kierowcy! Remont jednego z kluczowych węzłów w okolicy Krakowa jeszcze w te wakacje

Jeszcze w te wakacje rozpocznie się budowa ronda na wylotówce z Krakowa w kierunku Skawiny. To jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych stolicy Małopolski. Korki, które tworzą się w okolicach skrzyżowania sięgają czasem kilku kilometrów. Zazwyczaj – z kilku stron na raz. Wraz z budową ronda sprawa korków ma zostać rozwiązana. Najpierw jednak kierowców czekają spore utrudnienia. Wiem, kiedy się rozpoczną!

Na skrzyżowaniu, zlokalizowanym przy granicy Krakowa i Skawiny, krzyżuje się droga krajowej nr 44 z ulicami Krakowską w Skawinie i Skotnicką w Krakowie. To trasa dla ruchu tranzytowego w kierunku Oświęcimia i Wadowic. Do tego dokłada się zlokalizowany tuż obok węzeł autostradowy obwodnicy A4. I jest jeszcze ruch lokalny. Rzadziej piesi czy rowerzyści – to jezdnia bez chodników czy ścieżek rowerowych, żeby ryzykować tamtędy jazdę na dwóch kółkach, trzeba być desperatem. W szczycie komunikacyjnym natężenie ruchu jest gigantyczne – ponad 3 tysiące pojazdów na godzinę. Korki, które tworzą się w okolicach skrzyżowania sięgają czasem kilku kilometrów. Kierowcy, jadący w stronę Skawiny i Oświęcimia stają w korku jeszcze w krakowskich Skotnikach. Ci z przeciwnego kierunku czekają na skręt w lewo na obwodnicy Skawiny. Blokują się też zjazdy z obwodnicy Krakowa.

Nowe rondo ma te problemy rozwiązać. - W ramach przedsięwzięcia przewidziana jest przebudowa istniejącego skrzyżowania obwodnicy Skawiny z ulicami Krakowską i Skotnicką na rondo turbinowe i drogi gminnej nr 603511K (ul. Wapowskiego). Wybudowane zostaną: droga gminna nr 600947K, ciągi dla pieszych i pieszo – rowerowe, zjazdy indywidualne oraz zatoki i przystanki komunikacji autobusowej. Rozbudowane i wybudowane będą sieci: gazowa, teletechniczna, elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacji deszczowej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej. Powstanie kanał technologiczny i oświetlenie uliczne – informuje Iwona Mikrut z GDDKiA.

Kiedy rozpocznie się budowa ronda w Skawinie?

- Pierwszy etap zmiany organizacji ruchu planowany jest na przełomie lipca i sierpnia bieżącego rokuinformuje w rozmowie z redakcją Głos24 Małgorzata Nowakowska, dyrektor ds. komunikacji Biura Zarządu Eurovia Polska S.A. – wykonawcy inwestycji. - W początkowej fazie realizacji zadania nie przewidujemy ograniczeń w ruchu za wyjątkiem lokalnych, tymczasowych zawężeń jezdni (tzw. wahadeł). Roboty odbywały się będą przy utrzymaniu ruchu dwukierunkowego. Taka organizacja ruchu utrzymywana będzie do połowy września 2021 r.

fot. Mateusz Łysik

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje