niedziela, 1 sierpnia 2021 07:54

Bardzo niebezpieczne burze z gradem i ulewy. Najwyższy stopień alarmu w Małopolsce!

Autor Marzena Gitler
Bardzo niebezpieczne burze z gradem i ulewy. Najwyższy stopień alarmu w Małopolsce!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym deszczem i burzami w całej Małopolsce. Ostrzeżenie trzeciego i drugiego stopnia obowiązuje do godz. 1.00 w nocy.

W południowej i wschodniej Małopolsce obowiązuje najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia, w Krakowie i powiatach północno-zachodnich naszego województwa - drugi stopień ostrzeżenia.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, miejscami – od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami może się pojawić grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Wezbranie wód w rzekach

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w tym również o charakterze burzowym w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Skawinki, Rudawy oraz Prądnika, spodziewany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, w miejscu wystąpienia opadów burzowych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 5.00 we wtorek, 2 sierpnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 70 proc.

Przed burzami ostrzegają też Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie: "Niestety prognozy na niedzielę wyglądają bardzo źle. Dzisiaj może dojść do inicjacji burz, które mogą doprowadzić do wielu zniszczeń" - napisali w poście na swojej stronie na Facebooku. Jak informują pierwsza fala burz  w tej chwili (informacja z godz. 8.21, 1 sierpnia)  wędruje terenami Czech i Słowacji i wkroczy do Polski południowej za kilkadziesiąt minut. Przynieść może silny wiatr - do 80 km/h. Druga fala burz - najbardziej niebezpieczna powstanie w godzinach popołudniowch i będzie przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim. Tu Łowcy Burz przewidują bardzo duże ryzyko wystąpienia niszczycielskich porywów wiatru nawet do 120 km/h. Ostrzegają też przed gradem, a nawet pojawieniem się trąby powietrznej.

NAJWYŻSZY ALERT BURZOWY‼ PODAJ INFO DALEJ Niestety prognozy na niedzielę wyglądają bardzo źle. Dzisiaj może dojść do...

Opublikowany przez Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie Sobota, 31 lipca 2021

fot. Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje