wtorek, 7 lutego 2023 07:59

Uważaj! Tutaj zapłacisz najwięcej za ubezpieczenie OC!

Autor Artykuł sponsorowany
Uważaj! Tutaj zapłacisz najwięcej za ubezpieczenie OC!

Na koszt ubezpieczenia OC składa się wiele czynników. Jednym z nich jest Twoje miejsce zamieszkania. Sprawdź, czy ceny OC w Twoim regionie są wyższe od średniej krajowej, a może płacisz za ubezpieczenie samochodu mniej niż pozostali.

Miejsce zamieszkania jest istotnym aspektem przy ocenie ryzyka kolizji. To w dużych miastach częściej dochodzi do stłuczek, tam też jest znacznie bardziej intensywny ruch. Jaka jest różnica ceny ubezpieczenia auta między mieszkańcem Warszawy, a małej miejscowości na Podkarpaciu? Sprawdzamy!

Ile przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie OC w miastach wojewódzkich?

Z raportu opracowanego przez ekspertów agencji Punkta wynika, że w 2022 roku średnia cena OC w Polsce wyniosła 538 zł. Najdroższy był I kwartał (542 zł). Mogło to wynikać z dynamicznej sytuacji gospodarczej, na którą niewątpliwie wpływ miała m.in. wojna w Ukrainie. Nie wpłynęło to jednak znacznie na cały rok – kierowcy płacili średnio o 7% mniej niż w 2021 r.

Ranking ubezpieczenia OC podsumowujący rok 2022 nie był szczególnym zaskoczeniem. Ponownie najdroższym województwem było pomorskie. Od lat mieszkańcy okolic Bałtyku płacą zawyżone stawki za OC. Co ciekawe, nie Gdańsk a Sopot był najdroższym miastem. Mieszkańcy tego pierwszego płacili średnio 687 zł, natomiast ci drudzy już 736 zł. Nie mamy także dobry informacji dla osób z trzeciej miejscowości wchodzącej w skład Trójmiasta – ubezpieczenie komunikacyjne w Gdyni kosztowało znacznie powyżej średniej – 656 zł.

Kolejnym drogim województwem było mazowieckie. To właśnie mieszkańcy okolic stolic mogli odczuć w tym roku znaczne wzrosty cen ubezpieczenia. W samej Warszawie średnia uplasowała się na poziomie 643 zł. Największy skok dotyczył jednak okolicznych miejscowości, do których należą m.in. Konstancin-Jeziorna (671 zł), Józefów (665 zł) czy Ząbki (638 zł).

Na 16 miast wojewódzkich ujętych w Raporcie Rocznym Punkty, tylko w dwóch średni koszt OC uplasował się poniżej średniej. Było to Opole (515 zł) oraz Rzeszów (497 zł). Odzwierciedla to również wojewódzki ranking stawek, ponieważ województwo opolskie i podkarpackie należą zdecydowanie do najtańszych w Polsce. Blisko średniej krajowej były jeszcze Białystok (536 zł), Kielce (534 zł) oraz Lublin (537 zł).

Ile zapłacimy za OC w 2023 roku?

W ogólnopolskim ujęciu ceny OC nie wzrosły znacznie, jednak należy przygotować się, że trend ten ulegnie zmianie. KNF od dłuższego czasu rekomenduje podwyżki. Dodatkowo w listopadzie wprowadzono rekomendacje, które dotyczą sposobu likwidacji szkód. Jak to wpływa na przeciętnego kierowcę? Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc je spełnić, będą musiały zadbać o odpowiednią jakość, co przełoży się bezpośrednio na wyższą cenę usługi. Oznacza to, że w 2023 roku – zgodnie z przewidywaniami ekspertów, średni koszt polisy może się zwiększyć. Agencja Punkta prowadzi stałą obserwację rynku, a wyniki działań znajdziesz w comiesięcznym rankingu ubezpieczeń.

Sposobem na walkę z drożyzną na pewno będzie korzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych, takich jak Punkta właśnie, które pomogą znaleźć najtańsze OC.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje