środa, 27 lipca 2022 11:03

W czym przechowywać olej opałowy?

Autor Artykuł sponsorowany
W czym przechowywać olej opałowy?

Olej opałowy stanowi wydajne paliwo grzewcze o dużej dostępności. Decydując się na wybór tej formy ogrzewania w naszym domu, musimy zapewnić odpowiednie warunki do magazynowania oleju opałowego, zgodne z obowiązującymi przepisami. Jak zatem przechowywać olej opałowy?

Pomieszczenie na olej opałowy

Już na etapie budowy nowego domu warto zatroszczyć się o wydzielenie w nim pomieszczenia przeznaczonego na piec olejowy oraz na magazyn paliwa, które możemy zamówić na https://ekoterm.pl/. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji związanych z późniejszym dostosowywaniem danej przestrzeni do wymagań prawnych w tym zakresie. Warunki, jakie powinno spełniać pomieszczenie magazynowe na olej opałowy, zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. odnośnie warunków technicznych. Mówi ono, że magazynowanie oleju opałowego ma spełniać następujące warunki:

  • przy temperaturze powyżej 55°C ma odbywać się w zbiornikach naziemnych albo podziemnych
  • zbiornik musi być bezciśnieniowy
  • umieszczenie zbiornika ma być w pomieszczeniu technicznym w piwnicy, lub na najniższej kondygnacji.

Ponadto magazyn oleju musi posiadać izolację szczelną na przenikanie oleju w postaci wanny wychwytującej.

Wanna wychwytująca w magazynie na olej opałowy

Czym jest wanna wychwytująca? To dodatkowe zabezpieczenie na wypadek przecieku oleju, które chroni przed jego rozprzestrzenianiem się poza wyznaczony obszar. W przypadku zaistnienia awarii wanna powinna pomieścić ilość oleju odpowiadającą objętości zbiornika, zapobiegając tym samym rozlaniu się oleju po pomieszczeniu.

Warto wiedzieć, że wanna wychwytująca nie jest wymagana w przypadku zbiorników oleju opałowego, których budowa uniemożliwia wydostawanie się oleju na zewnątrz. Takimi zbiornikami są zbiorniki dwupłaszczowe, pokryte z zewnątrz blachą ocynkowaną.

Mały zbiornik na olej opałowy w kotłowni

Niewielki zbiornik na olej opałowy o pojemności do 1 m3 można umieścić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. W tym celu należy spełnić jednak następujące warunki:

  • odległość pomiędzy zbiornikiem a kotłem musi wynosić co najmniej 1 m;
  • zbiornik na olej opałowy musi być oddzielony od kotła murowaną ścianką o grubości co najmniej 12 cm, co najmniej 30 cm wyższą i 60 cm szerszą od kotła;
  • zbiornik musi znajdować się w wannie wychwytującej olej opałowy.

Magazyn oleju opałowego: pozostałe wymagania

Jakie są pozostałe wymagania, które musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na magazyn oleju opałowego? Przede wszystkim musi być wyposażone w odpowiedni system wentylacji, który zapewni od dwóch do czterech pełnych wymian powietrza na godzinę. Na etapie budowy domu uwzględni to projektant instalacji wentylacyjnej. Dodatkowo w magazynie oleju opałowego musi znajdować się okno lub zabezpieczenie przeciwpożarowe w postaci półstałego urządzenia gaśniczego, w którym środkiem gaśniczym jest piana. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w przypadku pożaru, w magazynie oleju opałowego może być stosowane wyłącznie centralne ogrzewanie wodne.

Rodzaje zbiorników na olej opałowy

Jaki zbiornik na olej opałowy wybrać? Najbezpieczniejsze w użytkowaniu są zbiorniki dwupłaszczowe, które uniemożliwiają wyciek paliwa na zewnątrz i w związku z tym nie wymagają zastosowania wanny wychwytującej. Dla naszego komfortu istotne znaczenie ma również materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik, ponieważ rodzaj tworzywa decyduje o tym, czy wokół będzie unosił się wyczuwalny zapach oleju. Tworzywa wykorzystywane do produkcji zbiorników na olej opałowy to polietylen, nylon i żywice poliestrowe, a także stal. Podczas gdy zbiorniki nylonowe nie uwalniają zapachu oleju, zbiorniki z polietylenu wymagają zastosowania powłoki ochronnej w celu pozbycia się charakterystycznej woni.

Zbiorniki na olej opałowy mogą być łączone w zestawy nazywane bateriami. Każdy zbiornik posiada obowiązkowe wyposażenie w postaci systemu przewodów przeznaczonych do czerpania oleju, napełniania zbiorników oraz do ich odpowietrzania. Ponadto zbiorniki do magazynowania oleju opałowego wraz z systemami przewodów powinny być chronione przed elektrycznością statyczną, zgodnie z warunkami określonymi w Polskich Normach dotyczących tej ochrony. Warto wiedzieć, że obecnie zbiorniki na olej opałowy posiadają nowoczesne systemy monitorujące, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.

Jak dbać o zbiornik na olej opałowy?

Warto podkreślić, że odpowiednia dbałość o zbiornik paliwa oraz o całość instalacji grzewczej na olej opałowy wpływa na bezawaryjność i bezpieczeństwo jej użytkowania. Zbiornik na olej opałowy, podobnie jak sam piec na olej opałowy, co najmniej raz w roku powinien być czyszczony przez uprawnionego fachowca. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowanie oleju opałowego wysokiej jakości, który można zamówić na https://ekoterm.pl/.

Podsumowanie:

  • Pomieszczenie przeznaczone do magazynowania oleju opałowego musi spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  • Wybierając zbiornik na olej opałowy, należy zwrócić uwagę na jego pojemność, obecne zabezpieczenia oraz na tworzywo, z którego został on wykonany.

Wysokiej jakości olej opałowy, który można zamówić na https://ekoterm.pl/, to ważny element dbałości o bezawaryjność instalacji grzewczej na olej opałowy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka