W okresie od 17 marca do 17 kwietnia przed Powiatową Komisją Lekarską w Gorlicach stawiło się łącznie 621 osób w ramach obowiązkowej kwalifikacji wojskowej.
Największą grupę stanowili osiemnastolatkowie – aż 560 mężczyzn urodzonych w 2006 roku. Dodatkowo przebadano 73 mężczyzn z roczników wcześniejszych, którzy dotąd nie posiadali określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
Wśród zgłaszających się osób znalazło się także 61 kobiet. To wyraźny sygnał rosnącego zainteresowania służbą wojskową wśród pań, mimo że formalnie nie są one objęte obowiązkiem kwalifikacyjnym na takich samych zasadach jak mężczyźni. Ich obecność pokazuje zmieniające się podejście do służby i rosnącą otwartość na udział kobiet w strukturach obronnych.
Organizacja kwalifikacji
Kwalifikacja odbywała się w siedzibie komisji przy ul. Szpitalnej 10 w Gorlicach, codziennie w godzinach od 7:30 do 13:30. Za organizację odpowiadało Starostwo Powiatowe w Gorlicach, które współpracowało z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu.
Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć




Proces przebiegał płynnie. Wszystkie osoby zostały przyjęte i przebadane zgodnie z harmonogramem. Komisja dokonywała oceny zdolności do czynnej służby wojskowej oraz aktualizowała dane ewidencyjne zgłaszających się osób. Starosta gorlicki Mirosław Waląg, pozytywnie ocenił przebieg kwalifikacji. Podkreślił, że tak duża frekwencja jest przejawem odpowiedzialności młodego pokolenia:
– Zakończona kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie to dowód na rosnącą świadomość obywatelską młodego pokolenia. Fakt, że tak wielu młodych ludzi stawiło się przed komisją, świadczy o ich odpowiedzialności i gotowości do służby na rzecz Ojczyzny. Szczególnie cieszy mnie obecność kobiet, które coraz chętniej angażują się w sprawy obronności.
– powiedział Mirosław Waląg, starosta gorlicki.
Podziękowania i optymizm
Starosta wyraził również uznanie dla osób zaangażowanych w organizację całego procesu:
– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia kwalifikacji – pracownikom starostwa, członkom komisji lekarskiej oraz przedstawicielom Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu. Ich zaangażowanie i profesjonalizm są nieocenione. Wierzę, że postawa młodych mieszkańców naszego regionu jest gwarancją bezpiecznej przyszłości i dowodem na to, że wartości patriotyczne są wciąż żywe w naszych społecznościach.
– dodał starosta Waląg.
Fot: Starostwo Powiatowe w Gorlicach / Facebook