wtorek, 28 listopada 2023 14:07

W Krakowie stoi tydzień, a już został zniszczony. Wandal urwał róg Smokowi Turyście

Autor Patryk Trzaska
W Krakowie stoi tydzień, a już został zniszczony. Wandal urwał róg Smokowi Turyście

Niedługo mogli cieszyć się Smoczym szlakiem mieszkańcy Krakowa. Zaledwie po tygodniu wandal zniszczył Smoka Turystę, odrywając mu róg. Uszkodzoną rzeźbę zauważyli pracownicy Urzędu Miasta w Krakowie. Na szczęście, udało się odnaleźć oderwany element, który na dniach ma wrócić na swoje miejsce.

"Smoczy szlak" to pomysł zapożyczony z Wrocławia. Nad Odrą swego czasu zrobiło się o krasnalach, które zdobią charakterystyczne punkty miasta i podbijają serca turystów.

W stolicy Małopolski smoki dopiero są montowane. W zeszłym tygodniu pierwsze z nich pojawiły się na terenie Krakowa.  Smok Geodeta, Smok Turysta, Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec i Smok Wodny już pilnują krakowskich ulic. Warto wspomnieć, że Smoczy szlak jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Niestety, nie każdemu małe smoki przypadły do gustu. Na oficjalnym profilu miasta pojawiły się zdjęcia uszkodzeń wyrządzonych przez osobę, która z pewnością nie pała do rzeźb sympatią. Wandal zniszczył róg Smokowi Turyście. "Brakuje słów. Ktoś był „odważny”, bo to tylko rzeźba smoka. Róg Smoka Turysty został już odnaleziony i wkrótce zostanie przymocowany." – napisało na Facebooku Miasto Kraków.

Przypomnijmy, pomysłodawcami projektu smoczych figur w przestrzeni miasta są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a do spacerowania smoczym szlakiem mieszkańców i gości odwiedzających miasto zaprosi Wydział ds. Turystyki.

fot. Bogusław Świerzowski

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka