piątek, 2 września 2022 11:35

"W Małopolsce rocznie umiera 4000 osób przez smog". Radni przeciwni zmianom w uchwale antysmogowej

Autor Patryk Trzaska
"W Małopolsce rocznie umiera 4000 osób przez smog". Radni przeciwni zmianom w uchwale antysmogowej

Rada Miasta Krakowa podczas sesji 31 sierpnia przegłosowała rezolucję skierowaną do Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie utrzymania w mocy aktualnych zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej. To już kolejny głos w tej sprawie w ostatnich tygodniach.

– W Małopolsce rocznie umiera 4000 osób w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego w drodze konsultacji i w porozumieniu z mieszkańcami naszego województwa uchwalono Małopolską Uchwałę Antysmogową. Było to kluczowe narzędzie do rozwiązania problemu smogu. W ostatnim czasie Zarząd Województwa Małopolskiego zmienił zdanie! Rozpoczął proces łagodzenia z trudem uchwalonych przepisów próbując wydłużyć okres likwidacji bezklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Niestety są to urządzenia grzewcze, w których w praktyce można spalać wszystko. W samej Metropolii Krakowskiej takich kotłów pozostało kilkanaście tysięcy, a w całym województwie kilkaset – mówi inicjator złożenia rezolucji Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Radni w rezolucji zwracają uwagę, że Kraków i jego mieszkańcy przez blisko 10 lat likwidowali nieekologiczne źródła ciepła – paleniska węglowe. - Jakość powietrza w dużym stopniu związana jest jednak z trudnym położeniem geograficznym naszego miasta - zanieczyszczenia napływające z sąsiednich gmin mają wpływ na czystość powietrza w Krakowie. Jedynym rozwiązaniem, by nie zniweczyć wielu lat starań mieszkańców, aktywistów, samorządowców oraz organizacji społecznych  w walce o czyste powietrze, jest utrzymanie w mocy obecnych zapisów uchwały i skrupulatne ich przestrzeganie, również co do terminów. Przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych (tzw. kopciuchów) o rok, jak proponuje w konsultacjach Zarząd Województwa Małopolskiego, jedynie zmniejszy zainteresowanie mieszkańców Małopolski wymianą kotłów bezklasowych, a to będzie miało bezpośredni negatywny wpływ na jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie – możemy przeczytać w projekcie rezolucji.

Projekt rezolucji zyskał poparcie w krakowskiej Radzie Miasta i został pozytywnie przegłosowany. To już kolejny głos w debacie nad ewentualnymi zmianami w małopolskiej uchwale antysmogowej. W ostatnich tygodniach na ten temat wypowiadali się m.in. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski i były wicemarszałek małopolskiego sejmiku Tomasz Urynowicz. Politycy zwracają uwagę na olbrzymi wkład w walce o czyste powietrze, jaki zrobiła Małopolska.

fot. ilustracyjne/pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje