wtorek, 10 października 2017 10:46, aktualizacja 7 lat temu

W nocy lekarz przyjmie jedynie w szpitalu

Autor Mrozowska Karolina
W nocy lekarz przyjmie jedynie w szpitalu

Tarnowscy pacjenci muszą przyzwyczaić się do zmian, które weszły w życie z dniem 1 października i dotyczą nocnej oraz świątecznej pomocy lekarskiej. Gdzie w razie nagłego zachorowania będzie można teraz znaleźć specjalistę?

Do końca ubiegłego miesiąca, tarnowianie w godzinach wieczornych, nocnych i w święta mogli korzystać z pomocy lekarskiej w trzech przychodniach: Mościckim Centrum Medycznym, Centrum Medycznym KOL-MED, a także w Miejskiej Przychodni Lekarskiej nr IV. Od 1 października - już nie mogą.

Powód? Decyzja Sejmu, który wiosną przyjął ustawę o zmianach w systemie świadczenia opieki zdrowotnej.

Tarnowskie szpitale na pełnych obrotach

Całodobową opiekę medyczną mieszkańcy mogą obecnie uzyskać w dwóch tarnowskich szpitalach: Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika przy ulicy Szpitalnej 12 oraz w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza przy ulicy Lwowskiej 178 A. Zgodnie z wymogami ustawy, opieka ta jest prowadzona przez obie placówki w odrębnych przychodniach - nie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i nie w Izbach Przyjęć.

– W „starym” szpitalu pomieszczenia, przygotowane na potrzeby udzielania tych świadczeń mieszczą się w budynku krwiodawstwa, z wejściem i wjazdem od ulicy Szpitalnej, w którym do niedawna działały poradnie. W Szpitalu św. Łukasza przychodnia całodobowej opieki medycznej znajduje się na parterze budynku D (główne wejście od strony parkingu, po lewej stronie za rejestracją do Poradni Specjalistycznych). W „nowym” szpitalu będzie dyżurował pediatra. - Nie ma takiego ustawowego obowiązku, ale rozumiemy potrzebę pacjentów i na nią odpowiadamy - podkreśla Damian Mika, rzecznik prasowy placówki – podaje tarnowski magistrat.

– Jak mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika Marcin Kuta, dyżury będą pełnić dwa zespoły lekarsko – pielęgniarskie, w skład których wejdzie lekarz i dwie pielęgniarki. Wśród dyżurujących będą lekarze różnych specjalności, również pediatra, nie wiadomo jednak jeszcze, czy będzie obecny na każdym dyżurze. Rozmowy w tej sprawie trwają. -Pacjent do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powinien się zgłaszać w sytuacji nagłych zachorowań. Pacjenci, którzy mogli, ale nie skorzystali z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w ciągu dnia, mogą utrudniać dostęp tym, którzy zachorowali nagle– podkreśla dyrektor „starego” szpitala i apeluje, aby ci pacjenci, którzy mogą, korzystali w ciągu dnia z pomocy lekarzy rodzinnych – informuje Urząd Miasta Tarnowa.

Szpitalny przydział od 1 października

Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie:Tarnów-Północ (osiedla: Piaskówka, Grabówka, Krzyż, Westerplatte, Jasna, Legionów Henryka Dąbrowskiego, Klikowa, Lisia Góra, gm. w. Tarnów (sołectwa Wola Rzędzińska, Jodłówka-Wałki, Biała)

Szpital Wojewódzki im św. Łukasza:Tarnów-Południe (osiedla: Starówka, Strusina, Gumniska-Zabłocie, Krakowska Mościce, Koszyce, Chyszów, Rzędzin, Zielone), Pleśna, Skrzyszów, gm. w. Tarnów (sołectwa: Błonie, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łękawka, Nowodworze, Poręba Radlna, Radlna, Tarnowiec, Zawada, Zbylitowska Góra, Zgłobice)

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej:powiat dąbrowski, Wietrzychowice, gm.m-w. Żabno

Wojnickie Centrum Medyczne – Wierzchosławice:gm.m-w. Wojnicz, gm. m-w Zakliczyn, Radłów

Centrum Zdrowia Tuchów:gm m-w. Ciężkowice, Gromnik, gm m-w. Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, gm m-w. Tuchów, Szerzyny.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w teorii

Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

- w warunkach ambulatoryjnych,

- w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),

- telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

- nagłego zachorowania;

- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;

- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

km,
foto: pixabay.com







Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka