poniedziałek, 29 listopada 2021 14:52

W tych szpitalach więcej łóżek covidowych. Pełna lista!

Autor Marzena Gitler
W tych szpitalach więcej łóżek covidowych. Pełna lista!

Tylko kilkaset łóżek covidowych w małopolskich szpitalach brakuje do osiągnięcia poziomu z III fali - podsumował dziś wojewoda. W których szpitalach powstaną kolejne miejsca dla chorych na COVID-19? Mamy pełną listę!

Metoda "suwaka" - tak zwiększa się liczba łóżek dla zakażonych

- Metoda „suwaka” – cały czas w oparciu o nią rozbudowujemy bazę łóżek „covidowych” - mówił dziś Łukasz Kmita na konferencji prasowej poświęconej sytuacji epidemicznej w Małopolsce. - Potrzeby rosną, więc w uzgodnieniu z dyrektorami szpitali stopniowo zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W ciągu ostatniego tygodnia – pomiędzy niedzielą 21.11. a niedzielą 28.11. – liczba udostępnionych przez szpitale łóżek zwiększyła się o 519, w tym
o 54 łóżka respiratorowe. W ciągu miesiąca ta baza poszerzyła się o 1676 łóżek, w tym 149 respiratorowych. To pokazuje, jak intensywny był ostatni tydzień, jak ciężko wszyscy pracowaliśmy – podsumował wojewoda.

Około środy 24 listopada w Małopolsce osiągnęliśmy poziom 2,3 tys. łóżek – czyli maksymalny poziom VI etapu Strategii przeciwdziałania epidemii COVID-19 w województwie małopolskim. W połowie tego tygodnia powinno być ok. 2,7 tys. łóżek „covidowych”. W ciągu tygodnia liczba łóżek „covidowych” zwiększy się zatem o ok. 400. Ostatnio wydane przez wojewodę decyzje zwiększają liczbę łóżek „covidowych” na początku tygodnia dodatkowo o kolejne ok. 200.

- Te zwiększenia odbywają się niemal każdego dnia. Czuwamy. Dziękuję wszystkim, którzy tak bardzo się angażują, aby bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię– podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach jest ok. 13 tys., czyli aktualnie łóżka „covidowe” stanowią ok. 19%. Z uwzględnieniem wyłączeń obszarów najbardziej newralgicznych (takich jak neorochirurgii, neonatologii, pediatrii, onkologii, terapii udarów itp.) – stopniowo osiągamy poziom 25%, czyli jedna czwarta wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach jest przeznaczona dla pacjentów z COVID-19.

- Kolejne działania zakładają dalsze zwiększenia w oparciu o scenariusze realizowane przez szpitale w szczególności podczas III fali epidemii. Nie będzie to łatwe, ale musimy kontynuować działania. To mechanizmy i zasady, które szpitale już kiedyś wdrożyły, jest to zatem poziom możliwy do osiągnięcia. To swego rodzaju „przedeptane ścieżki”, którymi znów – etapami
– będziemy podążać. Do poziomu, który wówczas, podczas III fali osiągnęliśmy, brakuje aktualnie kilkuset łóżek. Zdaję sobie sprawę z tego, że to ogromny wysiłek dla szpitali, bo oznacza przeznaczenie dla pacjentów „covidowych” nawet 35% wszystkich łóżek. Dla przypomnienia – u szczytu II fali było 3,7 tys. łóżek „covidowych”, a plan zakładał uruchomienie 4,2 tys. łóżek, z uwzględnieniem szpitali tymczasowych. Jesteśmy zmuszeni podejmować te niełatwe decyzje. Z pewnością byłoby łatwiej, gdyby więcej osób się zaszczepiło. Wiemy, że niestety większość osób w najcięższym stanie z COVID-19 to niezaszczepieni. Nie musielibyśmy podejmować tych decyzji, gdyby więcej osób wybrało zdrowy rozsądek i sięgnęło po szczepionkę – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

- Przypominam jednocześnie, że rozbudowa bazy łózek „covidowych” to niemal – chciałoby się powiedzieć – praca na żywym organizmie. W szczególności jeśli chodzi o łóżka respiratorowe. Nie jest naszym celem tworzenie rezerw ponad miarę. Tworzymy je wyłącznie w oparciu o bieżące potrzeby. Respiratory są potrzebne nie tylko pacjentom z COVID-19, ale też tym czekającym na zabiegi planowe czy potrzebującym pomocy po udarach albo nagłych wypadkach. Dlatego zaznaczam, że liczba udostępnionych dla pacjentów „covidowych” łóżek respiratorowych będzie odpowiadała bieżącym potrzebom. Dzięki temu będziemy mogli w jak najszerszym stopniu zachować równowagę pomiędzy świadczeniami „covidowymi” a „niecowidowymi” – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

Kolejne szpitale zwiększą limit dla zakażonych

Ostatnio wydane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę decyzje dotyczą poszerzenia bazy łózek w następujących szpitalach:

 • Szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem – zwiększenie o 6 łóżek respiratorowych  – od 1.12.2021 r.
 • Szpital Uniwersytecki – zwiększenie o 32 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 8 łóżek respiratorowych – od 29.11.2021 r.
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – zwiększenie o 17 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek respiratorowych – od 29.11.2021 r. oraz zwiększenie o 18 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek dla dzieci potwierdzonych – od 6.12.2021 r.
 • Szpital w Suchej Beskidzkiej – zwiększenie o 6 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 1 łózko respiratorowe – od 2.12.2021 r. oraz zwiększenie o 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 1 łózko respiratorowe – od 9.12.2021 r.
 • Szpital w Brzesku – zwiększenie o 13 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i dwa łóżka respiratorowe – od 27.11.2021 r.
 • Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zwiększenie o 5 łóżek dla dzieci oraz młodzieży z potwierdzonym zakażeniem – od 29.11.2021 r., zwiększenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem – od 30.11.2021 r., zwiększenie o 3 łóżka dla dzieci oraz młodzieży z potwierdzonym zakażeniem – od 6.12.2021 r., zwiększenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem – od 7.12.2021 r.
 • Szpital Miejski w Rabce-Zdroju – zwiększenie o 26 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem (przejście z I na II poziom zabezpieczenia) – od 6.12.2021 r.

Od 29 listopada – w oparciu o jeszcze wcześniejsze decyzje – nastąpią zmiany także w pozostałych placówkach:

 • Szpital w Myślenicach – zwiększenie o 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
 • Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie – zwiększenie o 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 łóżka respiratorowe
 • Szpital w Miechowie – zwiększenie o 6 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 2 łóżka respiratorowe
 • Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie – zwiększenie o 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
 • Szpital im. Narutowicza w Krakowie – zwiększenie o 10 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
 • Szpital w Nowym Targu – zwiększenie o 8 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 2 łóżka respiratorowe
 • Szpital w Gorlicach – zwiększenie o 30 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek respiratorowych

fot. MUW

Małopolska - najnowsze informacje