poniedziałek, 29 listopada 2021 13:20

Małopolska. Prawie 14 tys. zakażonych tygodniowo. Coraz więcej osób w szpitalach! "Jesteśmy w szczególnym momencie"

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Prawie 14 tys. zakażonych tygodniowo. Coraz więcej osób w szpitalach! "Jesteśmy w szczególnym momencie"

Blisko 2000 chorych na covid w szpitalach, ponad 850 wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego dziennie - wojewoda małopolski podsumował sytuację epidemiczną w Małopolsce i zapowiedział uruchomienie miejsc dla zakażonych w kolejnym szpitalu.

- Jesteśmy w szczególnym momencie. Dynamika liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 jest coraz większa. Tylko w ciągu tygodnia przybyło nam 38% pacjentów „covidowych”. O 41% zwiększyła się zajętość respiratorów. Cały czas rozwijamy bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 - mówił Łukasz Kmita na konferencji prasowej poświęconej sytuacji epidemicznej w Małopolsce. Nie jest ona dobra, ale dynamika wzrostów zmalała - co na pewno jest światełkiem w tunelu.

- Być może będziemy musieli powielić scenariusz, który realizowaliśmy podczas trzeciej fali epidemii i zwiększać bazę łóżek „covidowych” nawet do poziomu, który został rozwinięty wiosną - zapowiedział wojewoda.

2639 - tyle miejsc dla zakażonych jest obecnie w małopolskich szpitala. Jednak ta liczba będzie się zwiększać - zapowiedział wojewoda małopolski. Łukasz Kmita na dzisiejszym briefingu  podsumował sytuację epidemiczną i zapowiedział dalsze działania w zakresie zwiększania miejsc covidowych.

W Małopolsce widać wzrost zakażeń związany z IV falą epidemii. W ubiegłym tygodniu o ok. 100 osób dziennie wzrastała liczba przyjętych do szpitali z powodu COVIOD-19. Wojewoda już w ubiegłym tygodniu podjął decyzję o zwiększeniu miejsc w szpitalach dla zakażonych, ale jak poinformował, nie wszystkie szpitale zrealizowały te decyzje, bo jak stwierdził, dyrektorzy poinformowali go, że mają jeszcze "zapas" wolnych miejsc i że nie chcę blokować zbyt wcześnie miejsc dla innych pacjentów. Miejsc będzie więc przybywać w miarę potrzeb, a decyzje już zostały podjęte.

zobacz: W tych szpitalach więcej łóżek covidowych. Pełna lista!

Łukasz Kmita podsumował dynamikę rozwoju IV fali, która na szczęście obecnie spadła. Od 1 do 7 listopada średnia dzienna wyniosła 662 nowe przypadki, a potem sukcesywnie rosła w kolejnych tygodniach o 43 i 49%. Obecnie na dynamika wzrostu jest niższa i wynosi 31,5% - mówił wojewoda.

Tygodniowe zakażenia w Małopolsce w IV fali epidemii:

Koronawirus. Tygodniowe zakażenia w Małopolsce w IV fali epidemii - wykres Głos24

Tygodniowe zgony na covid w Małopolsce w IV fali epidemii:

Koronawirus. Tygodniowe zgony na covid w Małopolsce w IV fali epidemii - wykres Głos24

Wojewoda porównał IV fale z poprzednią. Z posiadanych danych wynika, że najcięższym stanie na OIOM trafiają osoby niezaszczepione.

Te dane potwierdziła też w rozmowie z Głos24 Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Od około dwóch tygodni zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentów z zakażeniem COVID-19, do tej pory jednak nasze zespoły nie spotkały się z większymi trudnościami przy przekazywaniu chorych do szpitali. Są to najczęściej pacjenci w stanach ciężkich lub bardzo ciężkich, z bardzo niską saturacją i znaczącą dusznością. Z wywiadów medycznych wynika, że praktycznie wszystkie te osoby, które wymagają hospitalizacji, to osoby niezaszczepione - poinformowała.

W Małopolsce jest ok. 13 tys. łóżek w szpitalach, z czego ok. 19% jest zajętych.  Łukasz Kmita przypomniał, że zapadły już decyzje o zwiększeniu do 25% wszystkich łóżek dla osób zakażonych koronawirusem i przewiduje, ze wkrótce mogą zapaść decyzje o zwiększeniu ich aż do 30%. Zastrzegł jednak, że nie będzie się to działo kosztem miejsc pediatrycznych, onkologicznych, neurologicznych czy OIOM-owych.

W Małopolsce realizowany jest obecnie VI - ostatni etap zaplanowanej wcześniej strategii walki z epidemią. Zapowiedział jednak, ze już trwają prace nad kolejnymi działaniami. To m.in włączenie do szpitali z oddziałami covidowymi Szpitala Miejskiego w Rabce, czy kolejne zwiększenia miejsc w szpitalach w Krakowie czy Zakopanem.

O rozmiarze epidemii mówi też zużycie tlenu. Obecnie to 43 tony na dobę - czyli o 20% więcej niż w szczycie II fali. Natomiast znacznie mniej niż w czasie fali III, gdy do ratowania życia i tlenoterapii zużywano aż 63 tony tleny na dobę. Zapasy tlenu są, nie brakuje go nigdzie - zapewnił Łukasz Kmita.

Znacznie zwiększyła się liczba wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Sprawdziły się uruchomione w listopadzie przez wojewodę dodatkowe ZRM. Dla przykładu tylko wczorajszej niedzieli karetki wyjeżdżały 857 razy. Wojewoda zdementował też doniesienia medialne o braku obsady. Aż do 154 wyjazdów dziennie wzrosła liczba wyjazdów do osób na kwarantannie. Ratownicy w karetkach wykonują też aż 531 testów na koronawirusa dziennie, z czego aż 132 są pozytywne (dane z ostatniej niedzieli).

Łukasz Kmita zaapelował do lekarzy POZ, aby nie odsyłali osób z objawami do Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej ani na SOR-y, co jest niepokojącym zjawiskiem. Zapowiedział też, ze będzie o tym korespondował z krakowskim oddziałem NFZ.

W Małopolsce w pełni zaszczepione jest 44,6% populacji. Wojewoda zaapelował raz jeszcze o zaszczepienie się tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Podsumował też, że obecnie zwiększyła się dzienna liczba szczepień w Małopolsce, ale wynika to głównie z przyjmowania III dawki przez osoby już zaszczepione. Przypomniał, że ci, którzy mają IKP, a jeszcze się nie zaszczepili,. otrzymają dziś sms-a z Ministerstwa Zdrowia, zachęcającego do szczepień na koronawirusa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka