wtorek, 25 lutego 2020 14:47

Wieliczka. Będą protesty na sesji?

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Będą protesty na sesji?

„Stop Blokowiskom w gminie Wieliczka – chcemy ochrony zieleni w planie zagospodarowania” – to akcja informacyjna, mającą na celu nagłośnienie sprzeciwu wobec niszczenia krajobrazu poprzez nadmierną wysoką zabudowę terenów zielonych. Jej inicjator, Bartłomiej Krzych zapowiada prostesty przed najbliższą sesją Rady Miasta Wieliczka, na której ma być przegłosowana zmiana studium studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dopuszczająca wysoką zabudowę wielorodzinną na dotychczasowych terenach biologicznie czynnych.

"APELUJEMY O OBECNOŚĆ POD URZĘDEM MIASTA 27 Lutego o godz 14:45, przed rozpoczęciem się sesjI Rady Miejskiej. Na sesji może być obecny KAŻDY Z MIESZKAŃCÓW, WSTEP WOLNY!" - taki apel zamieścił organizator protestu na swojej stronie: panbartek.pl, wydarzeniu na Facebooku (TU) oraz na wielickich grupach w mediach społecznościowych.

Akcja wywołała setki komentarzy i dyskusję, w których mieszkańcy domów jednoroidzinnych polemizowali ze zwolennikami zmian i urbanizacji Wieliczki. Pod umieszczonym 19 lutego postem jest kilkadziesiąt komentarzy, a sam post ma 117 udostępnień.

Bartłomiej Krzych
**Słuchajcie, jest bardzo ważna sprawa. **Za tydzień Radni mają głosować nad zmianami Planu zagospodarowania Wieliczki - mają zniknąć olbrzymie obszary terenów zielonych i rolnych a w ich miejsce...

Bardzo szybko przyniosła też efekty zbiórka na związane z akcją materiały promocyjne. (zobacz TU). Dzięki zabranym funduszom w Wieliczce pojawiły się banery i plakaty z hasłem "Stop Blokowiskom w gminie Wieliczka".

"Bądz z nami w obronie natury i infrastruktury! 27 lutego 2020 Rada Miejska w Wieliczce ma uchwalić zmiany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, w którym znikną ogromne połacie terenów zielonych, zastąpione terenami budowlanymi, w tym terenami zabudowy wielorodzinnej, gdzie dopuszcza się budynki 5 kondygnacyjne do wysokości 18 metrów. Nie zapewnia się przy tym infrastruktury drogowej, szkolnej i wodociągowej." - apeluje Bartłomiej Krzych.

Warto dodać, że inicjator akcji działa społecznie i ma już sukcesy. W 2019 roku w Budżecie Obywatelskim Wieliczki wygrał promowany przez niego i stworzony projekt Ścieżki Obywatelskiej w Strumianach, która miała w eststyczny sposób poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, niestety do tej pory niezrealizowany przez władze miasta (artykuł o ścieżce poniżej).

Wieliczka: Czy powstanie ścieżka w Strumianach?
W tym roku w budżecie obywatelskim Wieliczki znalazło się zadanie “Budowa rekreacyjno-edukacyjnej ścieżki spacerowej w formie kładki wzdłuż wąwozu w sołectwie Strumiany”. Pieniądze na to zadanie są, ale ścieżki prawdopodobnie nie uda się wybudować. Dlaczego? Ekologia i bezpieczeństwo Miała to być …

Sukcesem zakończyła się też ostatnio jego interwencja w sprawie ścieków komunalnych, które zamiast do krakowskiej oczyszczalni trafiały do wielickich strumieni i rowów. O tej sprawie poinformował WIOŚ w Krakowie.

Zofia Michalik Więcław
Ogromne Podziękowania dla Pana **BARTŁOMIEJA KRZYCHA** za dokonanie cudu i uwolnienie rzeczki Miodówka od nielegalnie wlewanych do niej ścieków....

Jego skarga zablokowała też podjętą z naruszeniem prawa uchwałę o podwyżkach w Gminia Babice.

300 proc. podwyżki za śmieci! Mieszkańcy walczą, ale na próżno
Początkiem grudnia Rada Gminy Babice uchwaliła nowe stawki za wywóz odpadów zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach. Cena za tonę co prawda nie jest najwyższa w powiecie, ale stawki na osobę wzrosną średnio o 300 proc. Zaskoczeni decyzją mieszkańcy rozpoczęli protest. Rada Gminy postanowiła zebrać s…

Protest w Wieliczce ma rozpocząć się w czwartek, 27 lutego pod Urzędem Miasta Wieliczka pół godziny przed sesją, którą zaplanowano na godz. 15. Czy w jej trakcje radni zatwierdzą odrzucenie przez burmistrza Artura Koziołą blisko 100 zgłoszonych przez mieszkańców protestów do projektu zmian studium, czy opowiedzą się po stronie protestujacych mieszkańców zobaczymy.

foto: Bartłomiej Krzych

zobacz też:

„Stop blokowiskom” – protest mieszkańców gminy Wieliczka
„Stop Blokowiskom w gminie Wieliczka - chcemy ochrony zieleni w planie zagospodarowania” – pod takim hasłem mieszkańcy organizują zrzutkę na akcję informacyjną, mającą na celu nagłośnienie sprzeciwu wobec niszczenia krajobrazu poprzez nadmierną zabudowę terenów zielonych, którą umożliwia obecny plan…
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje