poniedziałek, 13 grudnia 2021 14:59

Wieliczka. Kwiaty na grobie Janusza Kutyby. Będzie też ulica jego imienia

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Kwiaty na grobie Janusza Kutyby. Będzie też ulica jego imienia

Rady Miasta Wieliczka 20 grudnia na najbliższej sesji przyjmie uchwałę o nazwaniu jednej z ulic Wieliczki imieniem Janusza Kutyby. To opozycjonista represjonowany w stanie wojennym.

Władze i mieszkańcy Wieliczki upamiętnili 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pamiętano też o działaczu "Solidarności" krakowskiej Akademii Medycznej, Januszu Kutybie, który spoczywa na wielickim cmentarzu.

Władze i mieszkańcy Wieliczki upamiętnili 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W poniedziałek 13 grudnia złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy Pomniku Odrodzenia Polski na wielickich plantach.

Burmistrz Artur Kozioł złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicze na na grobie Janusza Kutyby, znanego lekarza związanego z Wieliczką. 12 grudnia 2021 r. minęła 15. rocznica jego śmierci. W dowód uznania zasług tego wybitnego lekarza i społecznika, na najbliższej sesji Rady Miasta podjęta zostanie uchwała o nazwaniu jednej z ulic Wieliczki imieniem Janusza Kutyby.

Janusz Kutyba, urodził się 29 I 1933 roku w Poznaniu, zm. 12 grudnia 2006 roku w Wieliczce. Był absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie, pracował w Collegium Medicum UJ. Współtworzył pierwszy w Krakowie ośrodek Reanimacji Kardiologicznej i Klinikę Rozruszników Serca.

W latach 1980-1989 był pierwszym przewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarności" w Akademii Medycznej. W stanie wojennym został skazany za działalność związkową. Był przewodniczącym Komisji Zdrowia Rady Miasta Krakowa. W latach 1995–2006 prowadził prywatną praktykę lekarską. Na emeryturze pracował społecznie w poradni Pomoc Bliźniemu przy parafii św. Klemensa w Wieliczce.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje