wtorek, 29 czerwca 2021 12:55

Wieliczka. Samorządowcy Małopolski zeszli do podziemi. To pierwsze takie spotkanie w pandemii

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Samorządowcy Małopolski zeszli do podziemi. To pierwsze takie spotkanie w pandemii

Nietypowy konwent przewodniczących rad powiatów Małopolski zorganizował Powiat Wielicki. Samorządowcy obradowali m.in 110 metrów pod ziemią w komorze Drozdowice IV.

W piątek, 25 czerwca w Wieliczce spotkali się przewodniczący rad powiatów z województwa małopolskiego. Na terenie kopalni powitał ich prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Paweł Nowak oraz przewodniczący Konwentu, Piotr Goraj z Powiatu Krakowskiego, który podkreślił, że cieszy się, że po okresie pandemicznej izolacji samorządowcy mogą znów spotkać się twarzą w twarz.

Po prezentacji powiatu wielickiego, przygotowanej przez starostę Adama Kociołka, gospodarze zaprosili gości do zwiedzenia Kopalni Soli Wieliczka. Samorządowcy najpierw zeszli po ok. 380 stopniach na poziom I (- 64 m), a potem przeszli trasą turystyczną zwiedzając najpiękniejsze miejsca kopalni na poziom II do komory Drozdowice IV (-110 m), gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

O aktualnych programach dofinansowania na wymianę nieefektywnych   ekologicznie źródeł ciepła mówił prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Wicemarszałek województwa małopolskiego, Łukasz Smółka omówił środki finansowe, jakie pozostały do dyspozycji dla samorządów i osób fizycznych z Województwa Małopolskiego oraz mówił o nowej transzy środków.  

Powiat wielicki oprócz starosty reprezentowali: Tomasz Tomala, przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, Jadwiga Skoczek wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wielickiego, wicestarosta Henryk Gawor, członkowie zarządu Powiatu Wielickiego Tomasz Broniewski i Aleksandra Ślusarek.

Spotkanie w Wieliczce było czwartym w tej kadencji posiedzeniem Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski. Pierwsze odbyło się w kwietniu 2019 roku w Krakowie, kolejne w Miechowie i Limanowej. Potem zostały wstrzymane, bo nawet obrady samorządów odbywały się tylko online.

Tradycyjnie spotkania przewodniczących rad powiatów Małopolski, poświęcone są sprawom bieżącym i połączone z prezentacją najważniejszych walorów regionów, w których odbywają się obrady.

foto: Mateusz Łysik / Głos 24

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje