czwartek, 23 czerwca 2022 11:51

Wieliczka. Wielka bitwa KGW. Będą kusić smakiem!

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Wielka bitwa KGW. Będą kusić smakiem!

W najbliższą sobotę rusza małopolska rywalizacja w ramach Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów". W naszym województwie cykl wydarzeń rozpocznie się w Wieliczce.

Wieliczka jest pierwsza na liście 16 miejscowości w województwie małopolskim, w których organizowane będą pikniki w ramach powiatowej rywalizacji VII edycji konkursu kulinarnego Bitwa Regionów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Wydarzenie pod nazwą Letni Festiwal Smaków Bitwa Regionów rozpocznie się w najbliższą sobotę, 25 czerwca o godz. 10 na placu przy Tężni Solankowej w Wieliczce, a poprowadzi je znany dziennikarz sportowy i prezenter telewizyjny Maciej Kurzajewski.

Organizatorzy - Powiat Wielicki i Kopalnia Soli "Wieliczka" oraz ARiMR i Ministerstwo Rolnictwa gwarantują mnóstwo atrakcji. To przede wszystkim degustacja regionalnych przysmaków, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Oprócz rywalizacji w najważniejszym konkursie Bitwie Regionów, w której zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe (odpowiednio 1 000 zł,  800 zł i  500 zł, a zdobywca pierwszego miejsca awans do II - wojewódzkiego etapu rywalizacji), odbędzie się też dodatkowy konkurs na najlepszy deser, który ma być słodko-słony.

Nie zabraknie też zabawy dla najmłodszych. Dla dzieci za darmo będą zjeżdżalnie i dmuchane trampoliny, karuzela i wata cukrowa.

Wydarzenie urozmaica też pokazy strażackie i policyjne. Nie zabraknie również stoisk przygotowanych przez sponsorów oraz potraw z grilla.

Warto dodać, że "Bitwa Regionów", które zawita do Wieliczki to konkurs organizowany niemal nieprzerwanie od 2015 roku. Nie odbyła się tylko edycja w 2020 roku z powodu pandemii. Rywalizacja przebiega trzyetapowo. Po finale powiatowym, na jesieni odbędą się półfinały wojewódzkie i finał krajowy. W Małopolsce, oprócz Wieliczki konkurs dla KGW odbędzie się w 15 innych miejscowościach i zakończy w drugiej połowie września.

Już w niedzielę, 26 czerwca podobny festyn odbędzie się w powiecie krakowskim w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Tydzień później (3 lipca) regionalnych potraw będzie można skosztować w Oleśnie w powiecie dąbrowskim.

Harmonogram wydarzeń związanych z konkursem można sprawdzić na stronie bitwaregionow.pl.

fot. UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje