czwartek, 22 grudnia 2022 15:35

Wieliczka. Wyłoniono laureatów Nagrody Kulturalnej Burmistrza

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Wyłoniono laureatów Nagrody Kulturalnej Burmistrza

W kategorii „Całokształt działalności kulturalnej” wyróżniono Janusza Przepiórę oraz Macieja Ziobrę, artystów od blisko trzydziestu lat współpracujących z grupami artystycznymi działającymi na wielickiej ziemi. W kategorii „Wydarzenie roku” nagrodzono Markowe Zaduszki Jazzowe Wieliczka 2022, które można określić mianem „Wieczoru Mistrzów” z uwagi na występ wybitnych przedstawicieli sceny jazzowej.

Nagroda Kulturalna Burmistrza Wieliczki została ustanowiona w celu inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. Ma ona charakter doroczny i jest przyznawana w formie pieniężnej osobom, zespołom, instytucjom i organizacjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Janusz Przepióra i Maciej Ziobro od blisko trzydziestu lat prowadzą działalność artystyczną w charakterze choreografa oraz akompaniatora i akordeonisty w grupach artystycznych działających na terenie Gminy Wieliczka. Współpracowali z Zespołem Pieśni i Tańca „Raciborsko” niemal od samego początku jego funkcjonowania, tj. od 1993 roku. Jeszcze wcześniej współpracowali przez krótki czas z Krzysztofem Wesołowskim w zespole „Czerwone Maki”, który miał swoją siedzibę w Czarnochowicach oraz przez kilka lat z Zespołem Regionalnym „Mietniowiacy”.W czasie swojej dziesięcioletniej pracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Raciborsko” pracowali także z zespołami ze Śledziejowic, Kokotowa, Węgrzc Wielkich i Grabia. Prowadzili również działalność artystyczną z zespołami spoza Gminy Wieliczka – m. in. w Skawinie.

Janusz Przepióra i Maciej Ziobro od 2007 roku rozpoczęli współpracę z nowo powstałymi zespołami folklorystycznymi: Zespołem Pieśni i Tańca „Sułkowianie” w Gminie Wieliczka oraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Zagórzanie” w gminie Niepołomice.Od 2014 roku aktywnie działają w ramach kolejnego nowo utworzonego zespołu folklorystycznego na ziemi wielickiej, tj. Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie”, w którym akompaniatorem jest Maciej Ziobro.

Te trzy zespoły (ZPiT „Sułkowianie”, ZPiT „Zagórzanie” i ZPiT „Pogórze Wielickie”) działają z ich udziałem do dnia dzisiejszego. Grupy te, prezentując się podczas różnorodnych występów, festiwali i przeglądów o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, stanowią godną podziwu wizytówkę Miasta i Gminy Wieliczka. Ich bogaty repertuar i liczne osiągnięcia to w znacznej mierze zasługa talentu Janusza Przepióry i Macieja Ziobro, ich zaangażowania i  niestrudzonego wysiłku w pracy na rzecz prowadzonych grup artystycznych.

Markowe Zaduszki Jazzowe swoją nazwę zawdzięczają człowiekowi - legendzie Markowi Stryszowskiemu – wokaliście, saksofoniście, kompozytorowi i aranżerowi, jednemu z głównych członków legendarnej formacji Laboratorium od momentu jej powstania do obecnej chwili oraz liderowi własnych zespołów m. in. Little Egoists, Electric Shepherd, z którymi nadal z powodzeniem koncertuje.Wydarzenie stanowiło nawiązanie do Krakowskich Zaduszek Jazzowych – najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce i w całej Europie. Poprzez organizację tegorocznych Zaduszek Jazzowych w Wielickim Centrum Kultury odwołano się do długiej i bogatej tradycji organizacji tego typu muzycznych przedsięwzięć, sięgającej połowy poprzedniego stulecia. W latach 50. w Polsce na światowym poziomie grało wielu znakomitych muzyków jazzowych. Wszyscy oni się znali,ale nie mieli możliwości wspólnie się spotkać. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny, dlatego właśnie tego dnia - w 1954 roku - doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów.Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, należy je uznać za ogólnopolskie jam session, które do historii przeszło jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w Zabrzu, a wszystkie kolejne festiwale odbywały się w Krakowie. Od momentu kiedy prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie, organizującego Krakowskie Zaduszki Jazzowe, został Marek Stryszowski (czyli od 1991 roku) w formule wydarzenia nastąpiły znaczące zmiany. Krakowskie Zaduszki Jazzowe przybrały wówczas formułę „festiwalu wędrującego”, również poza granicę miasta – do Wieliczki.

Marek Stryszowski – pomysłodawca i główny wykonawca Markowych Zaduszek Jazzowych - związany jest z Wieliczką od urodzenia. Tutaj się wychował, uczęszczał do szkoły podstawowej nr 3 i wspólnie z przyjaciółmi Januszem Grzywaczem, Wiesławem Siekierskim i wieloma innymi rozwijał swoje pasje muzyczne i sportowe. Od wielu lat realizuje w Wieliczce swoje artystyczne projekty, np. festiwal World Art Underground, „Dźwiękiem, dłutem, pędzlem i słowem”, czy też coroczny „wyjazdowy” koncert w ramach Krakowskich Zaduszek Jazzowych – przez wiele lat w Kopalni Soli, następnie w Wielickiej Mediatece, a tym razem w kameralnych wnętrzach Wielickiego Centrum Kultury. Wraz z grupą przyjaciół założył Stowarzyszenie „Leśny Partyzant Wieliczka”, w którym grają w piłkę, mając na koncie wicemistrzostwo Europy oldboyów. Wielickie wątki od zawsze były obecne w jego karierze. Jedną ze swoich płyt nagranych z formacją Little Egoists nazwał „Radio Wieliczka”.

inf. i fot. Fb. Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje