piątek, 8 października 2021 09:17, aktualizacja 3 lata temu

Wilgoć w domu. Przyczyny wilgotności i skuteczne sposoby na osuszanie murów.

Autor Artykuł sponsorowany
Wilgoć w domu. Przyczyny wilgotności i skuteczne sposoby na osuszanie murów.

Zawilgocenie domu źle wpływa na ogólny stan techniczny konstrukcji i umożliwia powstawanie grzybów pleśniowych. Te niszczą niektóre elementy domu, a dodatkowo stwarzają zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jeśli więc wilgoć utrzymuje się w domu przez długi czas lub na ścianach pojawiły się grzyb i pleśń konieczne jest osuszanie murów. Dziś podpowiadamy, gdzie dokładnie można doszukać się przyczyn wilgoci i jak z nią walczyć.

Skąd bierze się wilgoć?

Zanim zdecydujemy się na osuszanie murów, warto najpierw ustalić skąd pochodzi wilgoć. Przyczyn wilgotności w domu doszukiwać się można przede wszystkim na zewnątrz, jednak może ona też pochodzić ze środka. Do najczęściej występujących przyczyn należą:

  • Przecieki. W wielu przypadkach okazuje się, że wilgoć pochodzi z opadów atmosferycznych i pojawia się w domu w wyniku przecieków. Przeciekać mogą zapchane lub stare rynny, a także dach. Typowym miejscem przecieków jest również komin, a dokładnie jego okolice i nieszczelnie wykonane obróbki blacharskie.
  • Nieodpowiednio wykonana izolacja fundamentów lub jej brak. Izolacja fundamentów chroni je przed podciąganiem kapilarnym wilgoci z gruntu. Szczególnie w domach starych często brakuje hydroizolacji, dlatego materiały użyte do budowy posiadają zdolność transportu wody w górę budynku. Nawet jeśli izolacja została wykonana, woda może przedostawać się przez miejsca uszkodzone. To w efekcie powoduje zawilgocenie ścian, a niekiedy nawet na wysokości całej kondygnacji.
  • Źle działająca wentylacja lub uszkodzona instalacja wodna, grzewcza czy też kanalizacyjna. W domach niedogrzanych i nieocieplonych, a także w tych z niesprawną wentylacją para wodna skrapla się i osadza na powierzchniach ścian. To z kolei najczęściej prowadzi do pojawiania się grzybów i pleśni, zagrażających zdrowiu.

Jak usunąć wilgoć z domu?

W przypadku niewielkiego stopnia zawilgocenia, można zastosować nieinwazyjne metody osuszania murów, w tym m.in. nagrzewanie, a także kondensacyjne lub mikrofalowe osuszanie. Kiedy jednak w domu pojawiły się grzyb i pleśń, a przyczyną wilgoci jest podciąganie kapilarne wody z gruntu, konieczne będzie zastosowanie znacznie bardziej inwazyjnych metod osuszania murów. Polegają one na stworzeniu przegrody uszczelniającej, usunięciu wody z murów i wprowadzenie na jej miejsce środków hydrofobowych. Wśród inwazyjnych metod osuszania murów można wyróżnić te, które wykazują się największą skutecznością tj. iniekcję krystaliczną oraz iniekcję termiczną.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka