sobota, 27 czerwca 2020 16:18

Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek AGH

Autor Głos 24
Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek AGH

Kamień węgielny pod nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wmurowano we czwartek. Pięciokondygnacyjny obiekt powstaje przy ul. Reymonta i będzie służył Wydziałowi Fizyki i Informatyki Stosowanej (WFiIS). Koszt inwestycji to 44,6 mln zł.

Oddanie budynku do użytkowania przez wykonawcę planowane jest wiosną przyszłego roku.

Zgodnie z przekazanymi przez uczelnię informacjami, w budynku o kubaturze ponad 21 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 4 tys. mkw. znajdą się m.in. pomieszczenia dydaktyczne i laboratoryjne oraz sale wykładowe i seminaryjne – dzięki temu wszystkie grupy badawcze WFiIS skupione będą w jednym kompleksie. Teraz są rozproszone w różnych budynkach AGH.

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) i najwyższą kategorię poziomu naukowego - A+. Nowoczesny obiekt umożliwi stworzenie wydziałowi bazy dla rozwoju biofizyki, zarówno jako kierunku badawczego, jak i kierunku studiów na WFiIS AGH, który uzyskał prawa do nadawania habilitacji w tej dziedzinie.

Nowa przestrzeń pozwoli na rozwój specjalistycznych, kilkunastu nowych pracowni studenckich, m.in. Nowoczesnych Materiałów i Technologii, Komputeryzacji Pomiarów oraz Fizyki Fazy Skondensowanej. Dzięki nowym laboratoriom studenci będą mogli kształcić praktyczne, interdyscyplinarne umiejętności na kierunkach: fizyka techniczna, fizyka medyczna, informatyka stosowana, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, bionanotechnologia.

Koszt inwestycji realizowanej przez Mostostal S.A. to 44,6 mln zł. Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie ponad 5 mln zł dla pierwszego etapu budowy. AGH podejmuje obecnie starania o przyznanie przez MNiSW dalszego dofinansowania.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl Fot: AGH

Kraków

Kraków - najnowsze informacje