poniedziałek, 12 lutego 2024 10:25

Wojsko apeluje, by nie publikować tych informacji w sieci. Może to mieć wpływ na bezpieczeństwo

Autor Mirosław Haładyj
Wojsko apeluje, by nie publikować tych informacji w sieci. Może to mieć wpływ na bezpieczeństwo

Od poniedziałku (12 lutego) na polskich drogach będzie można zobaczyć przemieszczające się kolumny wojskowych pojazdów. Ma to związek z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i "Dragon-24".

W pierwszej połowie 2024 r. NATO ma przeprowadzić ćwiczenia o charakterze defensywnym pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się do końca maja niemal na terenie wszystkich województw, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazał w komunikacie:

"Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24".

Jednocześnie zaznaczono, że "ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch". Kierowcy zostali poproszeni "o zachowanie szczególnej ostrożności" oraz o niewjeżdżanie "pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie".

Apel o niepublikowanie zdjęć

Wojsko zaapelowało o niepublikowanie informacji i zdjęć "obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych". Sztab Generalny zauważył, że "każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności".

Fot.: ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka