sobota, 21 listopada 2020 16:01

Wyjątkowy, nowy park miejski dla wieliczan coraz bliżej finału!

Autor Marzena Gitler
Wyjątkowy, nowy park miejski dla wieliczan coraz bliżej finału!

Każdy, kto w ostatnich dniach odwiedzil teren  Stoku pod Baranem to zauważył zapewne, że trwają tam intensywne prace, by jeszcze przed zimą zakończyć zagospodarowanie i budowę infrastruktury rekreacyjnej na tym obszarze.

Prawdziwe uroki tego miejsca bedzie można podziwiać wiosną, gdy park zacznie budzić się do życia po zimowej przerwie, niemniej już dziś można spacerować po nowych alejkach, a każdego dnia przybywa urządzeń małej architektury.

Większość z wieliczan pamięta czasy, gdy  chodziło się tam na sanki, na skocznię narciarską, bądź podziwiać piękną panoramę Wieliczki. Jestem przekonany, że wkrótce teren ten stanie się miejscem idealnym na wieczorne spacery, weekendowe wypady z rodziną, odpoczynek z przyrodą. Realizowana koncepcja zakłada, że miejsce to będzie czwartą - obok  parków: Mickiewicza, św. Kingi i na Grabówkach - miejską enklawą zieleni i  rekreacji - podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace na tzw. Stoku pod Baranem w Wieliczce, mające na celu przywrócenie temu miejscu charakteru parku spacerowego dla mieszkańców. Trasy spacerowe i rowerowe, altany, bramy do parku w postaci stalowych pergoli, plac zabaw z siłownią plenerową, boisko trawiaste wielofunkcyjne do gier zespołowych, ławki solarne, kosze na śmieci, stojaki na  rowery, uliczne lampy hybrydowe i oświetlenie gruntowe terenu, klomby -  to  tylko część powstającej infrastruktury na Stoku pod Baranem. Wyznaczona zostanie również przyrodnicza ścieżka edukacyjna, odwołująca się do tradycji górniczych i walorów przyrodniczych miejsca.

Wartość projektu pn. „Zagospodarowanie terenu Stok pod Baranem na cele rekreacyjne” realizowanego przez Miasto i Gminę Wieliczka, to ponad 6,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” wynosi 4 203 411,32 zł.

inf. i foto: UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje