wtorek, 11 sierpnia 2020 14:00

Wzrost zachorowań w podhalańskich powiatach. Trafią do żółtej strefy?

Autor Mirosław Haładyj
Wzrost zachorowań w podhalańskich powiatach. Trafią do żółtej strefy?

Od 28 lipca w powiecie tatrzańskim odnotowano 53 nowe zakażenia koronawirusem, natomiast w nowotarskim aż 119. Wyniki są niepokojące, zwłaszcza, że mogą poskutkować zakwalifikowaniem podhalańskich rejonów do wprowadzenia w nich obostrzeń obowiązujących w żółtej strefie podwyższonego ryzyka epidemicznego.

Wskaźnik kwalifikujący region do żółtej strefy obliczany jest na podstawie liczby zakażeń przypadającej na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Powiaty, w których znajdzie się on w przedziale od 6 do 12, oznaczone zostaną kolorem żółtym. Te, w których przekroczy liczbę 12 – kolorem czerwonym.

Sytuacja na Podhalu zmienia się dynamicznie, ale wyraźnie obserwowalny jest wzrost zakażeń. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców powiatu nowotarskiego (191 tys.) i tatrzańskiego (68 tys.) ilość zakażeń jakie musiałby zostać odnotowane w obu rejonach, tak, aby wskaźnik kwalifikował je do strefy żółtej, to odpowiednio 115 i 41 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Tymczasem liczby te zostały już przekroczone. W powicie nowotarskim w omawianych granicach czasowych wykryto 119 nowych zachorowań, a w tatrzańskim 53.

Zakażenia koronawirusem w powiecie nowotarskim w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Zakażenia koronawirusem w powiecie tatrzańskim w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Dodatkowo niepokojące wiadomości płyną też z Nowego Targu. W największym na Podhalu zakładzie produkującym obuwie wykryto aż 20 przypadków zakażenia. Na wyniki badań czeka 100 osób.

Podhale: Ognisko koronawirusa w zakładzie Wojasa
Zakażonych jest ponad 20 osób w największym na Podhalu zakładzie produkującym obuwie. Zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 20 pracowników zakładu Wojasa. Wymazy pobrano od ok. 100 osób, które miały kontakt z zakażonymi. Jak informuje “Tygodnik Podhalański”, produkcja została wstrzymana do co na…

Co oznacza żółta strefa?

W powiecie, w którym ze względu na wzrost liczby zakażonych osób zaliczono do tzw. żółtej strefy, wprowadzony zostaje rygor epidemiczny.

W strefie żółtej będą obowiązywały m.in. takie ograniczenia:

  • W wydarzeniach sportowych może wziąć udział tylko 25% publiczności.
  • W wydarzeniach kulturalnych obecnych może być tylko 25% widowni. Na otwartej przestrzeni max. 100 osób.
  • W restauracjach itp. może znajdywać się 1 osoba na 4 mkw.
  • W siłowni i tym podobnym miejscom może być jedna osoba na 4 mkw.
  • Podczas seansów kinowych może może znajdywać się 25% widzów.
  • W weselach i innych uroczystościach rodzinnych może wziąć udział max 100 osób.

Informacje na temat powiatów i tego jakim kolorem został oznaczony, będą aktualizowane regularnie (przynajmniej dwa razy w tygodniu). W najbliższym czasie ma zostać stworzony rejestr takich wydarzeń jak np. wesela.

Nowe zmiany obowiązują od soboty 8 sierpnia.

- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. 500, a nawet 700 - tylu przypadków dziennie można się spodziewać. Musimy się otrząsnąć

- zaapelował minister Szumowski podczas konferencji prasowej 6 sierpnia, na której ogłoszono wprowadzenie nowych zasad przeciwdziałania epidemii.

koronawirus najnowsze informacje
Podhale

Podhale - najnowsze informacje