wtorek, 19 lipca 2022 11:31

Ogromna strata. Zagrała kultową rolę w "Ogniem i mieczem"

Autor Norbert Kwiatkowski
Ogromna strata. Zagrała kultową rolę w "Ogniem i mieczem"

W wieku 57 lat zmarła Rusłana Pysanka - ukraińska aktorka i prezenterka, która w Polsce zasłynęła dzięki roli wiedźmy Horpyny w "Ogniem i mieczem".

Pysanka tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę udała się do Niemiec, gdzie spędziła ostatnie miesiące swojego życia. Aktorka od jakiegoś czasu zmagała się z ciężką chorobą, która okazała się śmiertelna.

57-latka była prawdziwą gwiazdą w swoim kraju, a fani mogli znać ją z licznych ról filmowych oraz prowadzenia programów telewizyjnych. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana ukraińską Państwową Nagrodą im. Ołeksandra Dowżenki.

Pysanka w naszym kraju zasłynęła z roli wiedźmy Horpyny w kultowym "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana.

Rusłana Pysanka urodziła się 17 listopada 1965 w Kijowie, była aktorką i dziennikarką. Wychowała się w rodzinie filmowej. Jej ojcem był operator filmowy Ihor Pisanko (ur. 1941), laureat Państwowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki za film Radziecka Ukraina w 1973 roku. W 1995 ukończyła studia reżyserskie na Kijowskim Uniwersytecie Teatru, Kina, Telewizji. Za rolę w filmie Moskal - czarodziej została nagrodzona Medalem im. Aleksandra Dowżenki. Razem z Radmiłą Szczogoliewą uczestniczyła w reality show Kobiecy Klub. Oprócz tego prowadziła wydania prognozy pogody w kanale Inter, a w latach 2003-2004 prowadziła program telewizyjny Страна Советов w telewizji NTW.

Foto: zdjęcie poglądowe

Małopolska - najnowsze informacje