środa, 30 października 2019 13:24

Zmiany w sejmiku. Ojciec prezydenta nowym przewodniczącym

Autor Marzena Gitler
Zmiany w sejmiku. Ojciec prezydenta nowym przewodniczącym

Nowym przewodniczącym sejmiku województwa małopolskiego został zgłoszony przez klub PiS profesor Jan Tadeusz Duda. Był jedynym kandydatem. Skład zarządu uzupełnił związany z Brzeskiem Edward Czesak.

Kandydaturę Jan Dudy poparło 25 radnych, 1 radny był przeciw, a 10 radnych wstrzymało się od głosu. Taki sam był wynik głosowania nad nowym członkiem zarządu, którym został Edward Czesak.

Kim jest nowy przewodniczący sejmiku małopolskiego?

Jan Tadeusz Duda mieszka w Krakowie. Jest profesorem nauk technicznych i wykładowcą na Akademii Górniczo-Hutniczej. W Sejmiku Województwa Małopolskiego zasiada od 2014 roku, pracuje w komisjach: Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, komisji ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii, komisji Budżetu, Mienia i Finansów oraz komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej. Jest ojcem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kim jest nowy członek zarządu sejmiku małopolskiego?

Edward Stanisław Czesak mieszka w Brzesku. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem. W latach 1998–2002 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta i gminy Brzesko. Ma również bogate doświadczenie w pracy parlamentarnej, był posłem V, VI i VII kadencji. W latach 2015-2019 sprawował funkcję posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Kto złożył ślubowanie?

W sesji udział wzięło sześcioro nowych radnych małopolskiego sejmiku, którzy na początku obrad złożyli ślubowania: Mirosław Dróżdż, Danuta Kawa, Piotr Dziurdzia, Anna Mikosz, Stanisław Pasoń oraz marszałek województwa Witold Kozłowski.

Kto złożył mandat sejmiku?

Za wspólną pracę podziękowali na sesji samorządowcy, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyli mandaty poselskie. Są to Anna Pieczarka (PiS, w sejmiku od 2018, członek zarządu), która dziś otrzymała też odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Urszula Nowogórska (PSL, mandat w sejmiku sprawowała w latach 2006-2010 i 2014 – 2019), Stanisław Bukowiec (PiS, w sejmiku zasiadał tylko rok), Filip Kaczyński (PiS, w sejmiku od 2015 roku) i Rafał Bochenek (PiS, w sejmiku zasiadał od roku i pełnił funkcję przewodniczącego).

Ich miejsca zajęły osoby z kolejną największą liczbą głosów na listach w wyborach samorządowych.

Małopolska - najnowsze informacje