wtorek, 25 lutego 2020 15:21

Żydowskie wspomnienia o Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Żydowskie wspomnienia o Wieliczce

Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” zaprasza w środę 26 lutego na 16. spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!.pt. „Pamiętali.. Pamiętamy… Pamiętajcie… Wspomnienia Żydów polskich”.  

W programie spotkania zaplanowano prelekcje: Tadeusza Jakubowicza, przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, ocalałego z zagłady w 1942 r.; Michała Zajdy z IPN w Krakowie i  dr Pawła Skoruta  z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – „Wspomnienia Żydów Polskich w oparciu o książkę Michała Zajdy i Pawła Skoruta pt. „Pamiętali…pamiętamy… pamiętajcie…Wspomnienia Żydów polskich” (IPN,  Kraków 2019); Bohdana Piotrowicza, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska”- „Marii Bajorkowej „Urywek z Pamiętnika” (SPSM Oddział Terenowy w Wieliczce, 2019), Uri Shmueli „Moje wspomnienia” (Wieliczka 2020); Szymona Milnera, syna Schmuela -  "Wspomnienia  Schmuela Milnera urodzonego w Wieliczce 10.01.1926 r., ocalalego z  zaglady w 1942 r., zapisane w Pamiętniku pt. "Sam na świecie".

Ciekawie zapomwiada się też prelekcja dr Michała Wojenko z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego „Tajemnice Klasna, czyli kilka słów o skarbie z wielickiej synagogi”, który opowie o oststnim znalezisku.  

Spotkanie odbędzie się tradycyjnie o o godz.16.00 w sali „Magistrat” Urzędu Miasta w Wieliczce.  Wstęp wolny.

Opracowała Jadwiga Duda

foto arch. UM Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje